STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Emisije CO2 u svijetu lani dosegle rekordne razine

Prošla godina bila je najtoplija ikada zabilježena, pri čemu su globalne temperature po prvi put prešle 1,5 Celzijevih stupnjeva iznad predindustrijskog razdoblja.

  • Svijet

  • 26. Jun. 2025  

  • 0

Globalne emisije ugljičnog dioksida iz energetskog sektora prošle godine su dosegle rekordne razine, jednako kao i korištenje obnovljivih izvora energije, dok je upotreba fosilnih goriva nastavila rasti, objavljeno je u izvještaju britanskog energetskog udruženja Energy Institute.

Podaci iz izvješća naglašavaju izazov koji za svjetsko gospodarstvo predstavlja napuštanje fosilnih goriva u vrijeme kada je sukob u Ukrajini preusmjerio tokove nafte i plina iz Rusije, a borbe na Bliskom istoku izazivaju zabrinutost glede sigurnosti opskrbe.

Povećanje obnovljivih izvora, ali i fosilnih goriva

Prošla godina bila je najtoplija ikada zabilježena, pri čemu su globalne temperature po prvi put prešle 1,5 Celzijevih stupnjeva iznad predindustrijskog razdoblja.

Ukupna opskrba energijom u svijetu porasla je za dva posto 2024., pri čemu se povećalo korištenje svih njenih izvora poput nafte, plina, ugljena, ali i nuklearne energije, hidroenergije i obnovljive energije, što se posljednji put zbilo 2006., prema izvješću.

To je dovelo do povećanja emisija ugljičnog dioksida za oko jedan posto 2024. i obaranja rekorda postavljenog prethodne godine. Od svih fosilnih goriva u svijetu, zemni plin bilježi najveće povećanje proizvodnje od 2,5 posto. Ugljen je pak porastao za 1,2 posto i ostaje najveći izvor energije u svijetu, dok je proizvodnja nafte porasla za nešto manje od jedan posto.

Energija vjetra i Sunca proširila se za 16 posto 2024., što je devet puta brže od rasta ukupne energetske potražnje, pokazalo je izvješće.

Loš put

Analitičari su rekli da svijet nije na putu prema tome da postigne globalni cilj utrostručavanja kapaciteta obnovljive energije do 2030., unatoč rekordnom napretku.

"Prošla godina bila je još jedna prekretnica za globalnu energiju, što je potaknuto sve većim geopolitičkim tenzijama", kazao je Romain Debarre iz konzultantske tvrtke Kearney te jedan od autora izvješća.

"(Konferencija) COP28 zacrtala je odvažnu viziju o utrostručavanju obnovljivih izvora energije u svijetu do 2030., no napredak se pokazuje neujednačenim i unatoč brzom rastu koji smo vidjeli u svijetu i dalje nismo pri potrebnoj brzini", kazala je Wafa Jafri iz konzultantske tvrtke KPMG, koja je također sudjelovala u stvaranju izvješća.

COP28 je bila konferencija Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama koja se 2023. održala u Dubaiju, na kojoj su zemlje potpisale sporazum o odmicanju od fosilnih goriva u energetskim sustavima kako bi se postigla ugljična neutralnost do 2050.

 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...