KAKO MAČKE MEĐUSOBNO KOMUNICIRAJU: Zvukovi, dodiri, govor tijela...

Mačke imaju mirisne žlijezde na različitim dijelovima tijela, obrazima, čelu, šapama i repu. Trljanjem o predmete ili druge mačke ostavljaju feromone koji služe za obilježavanje teritorija i izražavanje emocionalnog stanja.

  • Jeste li znali

  • Prije 13h  

  • 0

Ako živite s više mačaka, vjerojatno ste primijetili razne oblike njihovog ponašanja, od nježnog uređivanja do siktanja i udaraca šapom. Sve su to oblici mačje komunikacije. Poput ljudi, i mačke koriste različite načine izražavanja, govor tijela, zvukove i dodire, kako bi izrazile emocije, postavile granice, pokazale privrženost ili zatražile igru.

Govor tijela

Mačke govore mnogo svojim držanjem. Opuste li se pored druge mačke i legnu li na bok s opuštenim repom, to znači da su smirene i osjećaju se sigurno. S druge strane, mačka koja se boji može se zgrčiti i saviti rep ispod tijela. Kad se osjećaju ugroženo, nakostriješit će dlaku, saviti leđa i pokušati izgledati veće kako bi izbjegle sukob, piše PetMD.

Rep je izuzetno izražajan, visoko podignut označava samopouzdanje, dok brzo mahanje može ukazivati na uzrujanost. Uši također otkrivaju emocije: uspravne znače oprez, spuštene strah ili agresiju.

Spori treptaji, poznati i kao "mačji poljupci", znak su povjerenja, a direktan kontakt očima može značiti izazov.

Zvukovi

Mijaukanje je rezervirano ponajviše za komunikaciju s ljudima, ali ponekad ga mačke koriste i u prijateljskoj interakciji. Umjesto toga, češće koriste predenje (za smirenje), siktanje, režanje i jaukanje kao upozorenje ili tijekom teritorijalnih nesuglasica. Ako čujete zvukove poput režanja i siktanja, najbolje je mačke privremeno razdvojiti i omogućiti im smirenje u zasebnim prostorijama.

Tjelesni kontakt

Mačke često izražavaju povezanost kroz zajedničko uređivanje dlake, trljanje glavama ili tijelima, pa i nježno grickanje. Time jačaju društvene veze i ostavljaju svoj miris koji smiruje i stvara osjećaj zajedništva. Dodirivanje nosovima i trljanje licem o drugu mačku ili predmet znak su poznanstva i prihvaćanja. Mačke tako razmjenjuju informacije o identitetu i emocijama.

Hemijska komunikacija

Mačke imaju mirisne žlijezde na različitim dijelovima tijela, obrazima, čelu, šapama i repu. Trljanjem o predmete ili druge mačke ostavljaju feromone koji služe za obilježavanje teritorija i izražavanje emocionalnog stanja.

Prskanje mokraće česta je metoda obilježavanja teritorija, posebice kod nekastriranih mužjaka, dok je ostavljanje izmeta na vidljivom mjestu rijedak, ali jasan oblik teritorijalne poruke, osobito među mačkama na otvorenom.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...