UKRAJINCI UPUTILI OČAJNIČKI APEL: "Pomozite, gubimo bitku oko najvažnijeg oružja današnjice, Rusi su se domogli nove smrtonosne verzije!"

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je ove sedmice novinarima rekao da su Rusi povećali svoj broj dronova, dok Ukrajina to nije uspjela učiniti zbog nedostatka finansija.

  • Evropa

  • 26. Avg. 2025  

  • 0

Ukrajinci tvrde da im treba dodatna pomoć jer postoji opasnost da izgube utrku u naoružanju dronovima s Rusijom. Sky News, koji ima ekskluzivni pristup ukrajinskoj tvornici dronova, piše da su Ukrajinci dronove pretvorili u svoje najučinkovitije oružje protiv Rusije. No sada gube tu prevlast.

Firmu za dronove General Cherry osnovali su volonteri na početku rata, proizvodeći 100 dronova mjesečno, ali sada proizvode 1.000 puta više. Andriy Lavrenovych iz tvrtke rekao je da to nije dovoljno.

- Rusi imaju puno vojnika, puno vozila, a naši nam vojnici svakodnevno govore da trebamo više oružja, da moramo biti brži i bolji, ističe.

Podsjetimo, i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je ove sedmice novinarima rekao da su Rusi povećali svoj broj dronova, dok Ukrajina to nije uspjela učiniti zbog nedostatka finansija. Lokacija ukrajinske tvornice strogo je čuvana tajna, a često se i premješta jer Rusija koristi svaku priliku za napad na tvornice oružja.

Sky News opisuje kako se dronovi sastavljaju i slažu, njih hiljade. Složeni su poput igračaka, ručno sastavljeni. Kvadkopteri se razlikuju po veličini, neki nose eksploziv za napad na neprijatelja. Drugi lete i do šest kilometara kako bi iz zasjede napali ruske nadzorne dronove. Jedan ukrajinski dron vrijedan 1.000 dolara može srušiti neprijateljski zrakoplov vrijedan čak 300 puta više, piše Sky News. 

No, Rusija ih sustiže: propagandna snimka objavljena prošlog mjeseca, nastala u jednoj od ogromnih ruskih tvornica dronova, prikazuje stotine jurišnih dronova s krilima Geranium, spremnih za lansiranje na Ukrajinu. Naime, Rusija je usavršila tehnologiju koju su osigurali Iranci kako bi proizvela brže, smrtonosnije verzije svojih dronova Shahed. Oni svake noći ubijaju brojne civile, a Ukrajina ih u narednim mjesecima očekuje i do 1.000 po noći.

Rusija usavršava dronove kojima upravljaju optička vlakna. I u ukrajinskoj tvornici imaju prototip optičkog modela. Ističu da je učinkovitiji od ruskog, no Rusi su ranije počeli koristiti tu tehnologiju i povećali su svoju proizvodnju.

- Imali su znatnu pomoć od Kineza. Cijele tvornice tamo imaju ugovor za opskrbu vlaknima isključivo Rusiji, proizvodeći ih u ogromnim količinama, kažu u ukrajinskoj tvornici.

Ukrajinci kažu da 80% napada na bojnom polju sada izvode dronovi. Onaj ko u ovom sukobu na tom području ima prednost, vjerovatno će imati prednost i u budućim ratovima, piše Sky News i dodaje da, ako Zapad želi biti na pobjedničkoj strani, morat će dati Zelenskom i njegovim firmama za dronove više pomoći kako bi održali svoju prednost.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...