Ekonomija
ZAKON USVOJEN PO HITNOM POSTUPKU: U ovom dijelu BiH od naredne godine nema sezonskih poslova bez prijave i doprinosa
25. Dec. 20250
Konobarica prelomila
Regija
18. Okt. 2025
0
Bojana Topalović, popularna sezonska radnica iz Srbije, upravo je završila još jednu sezonu rada u Hrvatskoj. Petu zimu zaredom provest će u Vijetnamu, gdje kombinuje rad i život u novoj sredini, a ranije je sezonski radila u Malom Lošinju, prenosi Dnevno.hr.
Na svom Instagram profilu Bojana je objavila video u kojem je u potpunosti prenijela svoje planove i iskustva: "Ove godine će mi biti peta zima u Vijetnamu. Ovdje sam sebi stvorila život koji mi nedostaje kad odem i kojem uvijek jedva čekam da se vratim. Ako te bude zanimalo kako živi ovdje i kakav je život kad si stranac ovdje, vidimo se na mom profilu." Bojana je u videu objasnila kako završetak sezone u Hrvatskoj donosi priliku za odmor i promjenu ritma:
"Završila se sezona u Hrvatskoj i 'Šta ćeš sad?' pitaju me. Vožnje biciklom pored mora sam zamijenila šetnjom po gradu. Planiram malo biti kod kuće, vidjeti se s porodicom i prijateljima, baviti se hobijima, a onda – VIJETNAM. Ondje predajem preko zime u školi. A prvo treba kupiti kartu, iznajmiti stan, motor…"
Podsjećamo, Bojana je tokom sezona u Hrvatskoj redovno dijelila svoje svakodnevne trenutke s TikTok pratiteljima. Pratitelji su mogli vidjeti njezin život kao konobarice u Malom Lošinju, savjete o uštedama i kako organizirati život kada je smještaj i obroci osigurani od poslodavca. U prethodnim objavama Bojana je isticala da je sezonski rad u Hrvatskoj izuzetno isplativ, ali zahtijeva disciplinu: smještaj, obroci i blizina mora olakšavaju život, no dugi radni sati i fizički napor nisu za zanemariti.
Tokom sezone, mjesečno je na hranu trošila oko 200 eura, dok joj poslodavac pokriva smještaj i dva obroka dnevno. Iako su plate sezonskih radnika varirale između 900 i 2.500 eura, Bojana je naglašavala kako je ključno znati upravljati novcem kako bi sezona bila finansijski isplativa.
Na TikToku je često dijelila šaljive situacije iz restorana, poput trenutaka kada je zaboravila odnijeti kečap za stol ili kada su gostima servirana jela na neočekivan način. Njezini videi izazvali su brojne reakcije pratitelja, koji su se mogli poistovijetiti s njezinim iskustvima. Sada, nakon završetka sezone, Bojana se okreće novim iskustvima u Vijetnamu. Ondje će raditi kao učiteljica u školi, kombinujući rad i život u zemlji koja joj je postala druga kuća.
Prelazak iz Hrvatske u Vijetnam označava kraj jednog životnog ciklusa i početak drugog. Bojana ističe kako joj je život u Vijetnamu važan jer joj omogućava da ostane povezana s vlastitim hobijima i interesima izvan posla.
Pripreme za odlazak uključuju kupovinu avionske karte, pronalazak stana i motora, što je Bojana detaljno podijelila s pratiteljima kako bi pokazala kako organizirati život u stranoj zemlji. Iako se sezona u Hrvatskoj završila, iskustva koja je prikupila tamo ostaju temelj njezine priče. Bojana često ističe kako su to iskustva koja oblikuju i profesionalni i osobni život mladih radnika koji odluče raditi u sezoni.
Pratitelji na TikToku i Instagramu mogu očekivati nastavak njezinih videa, ali ovog puta iz Vijetnama, gdje će pokazivati život i rad u stranoj kulturi. Bojana ističe da život stranaca u Vijetnamu nudi različite izazove, ali i prilike za osobni razvoj i učenje novih vještina.
Sezonski rad u Hrvatskoj ostaje važan dio njezinog životnog puta, ali sada je na redu iskustvo u Aziji, koje će, kako kaže, biti jednako izazovno i poučno. Za sve koji žele pratiti njezine avanture i dobiti savjete o životu i radu u inozemstvu, Bojanin Instagram profil nudi pregled svakodnevnih situacija i praktične upute. "Život se ne sastoji samo od posla – važno je stvoriti sebi prostor za ono što volite. U Vijetnam idem nastaviti upravo to," zaključuje Bojana u svom videu.
Ekonomija
ZAKON USVOJEN PO HITNOM POSTUPKU: U ovom dijelu BiH od naredne godine nema sezonskih poslova bez prijave i doprinosa
25. Dec. 20250
Ekonomija
VELIKA KRIZA U UGOSTITELJSTVU: Mlade vuče na Jadran veća zarada
10. Avg. 20250
Ekonomija
ŠTA JE ISTRAŽIVANJE POKAZALO: Bh. građani bi radili u Sloveniji i Hrvatskoj za 2.000 do 3.000 eura
19. Jul. 20240
Ekonomija
SEZONSKI RAD NA MORU SE ISPLATI: Konobar plaćen i do 3.600 KM na otoku, plaća kuhara 5.000 KM
30. Jun. 20240
Rat u zalivu
ASIMETRIČNI PAKAO ZA WASHINGTON: SAD će izgubiti ovaj rat protiv Irana, evo i zašto
Prije 1h0
Rat u zalivu
IRAN ZADAO TRUMPU VELIKI UDARAC: Pao američki radar od 300 miliona dolara
Prije 1h0
Rat u zalivu
KRAJ DUBAIJA KAKVOG ZNAMO: Otkrivena prava meta Irana - nisu gađali američke baze, jednim potezom su ZBRISALI STOTINE MILIJARDI (VIDEO)
Prije 2h0
Rat u zalivu
TRUMPOV ŠAMAR LONDONU: "Više nam ne trebate, zakasnili ste u rat!"
Prije 2h0
Regija
SKANDAL U CRNOJ GORI SADA JE JOŠ VEĆI: Procurili novi eksplicitni snimci Mirjane Pajković, da li su snimljeni u... (VIDEO)
Prije 18h0
Regija
PONOVO SE JAVIO IZRAELSKI AMBASADOR U HRVATSKOJ: Imamo značajne razloge za zabrinutost
06. Mar. 20260
Regija
PROFESOR ŽARKO PUHOVSKI: "Ovo je šizorfreno, Donald Trump je krenuo na Iran zbog..."
06. Mar. 20260
Regija
RUSIJA KORISTI SRBE KAO ORUŽJE: Dokumenti sa suda u Smederevu razotkrili mračne operacije
06. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.