NAJVEĆI FINANSIJSKI SKANDAL U HISTORIJI OVE ZEMLJE: Bivši malezijski premijer osuđen na dodatnih 15 godina zatvora, ali to nije sve

Više od milijardu dolara navodno je završilo na računima povezanima sa 72-godišnjim Najibom

  • Svijet

  • 26. Dec. 2025  26. Dec. 2025

  • 0

Bivši malezijski premijer Najib Razak osuđen je u petak na dodatnih 15 godina zatvora i novčanu kaznu od 2,8 milijardi američkih dolara zbog zlouporabe položaja i pranja novca u najvećem sudskom procesu u sklopu afere 1MDB.

Malezijski i američki istražitelji navode da je iz državnog fonda 1Malaysia Development Berhad (1MDB), čiji je Najib bio suosnivač 2009., tokom prve od svojih devet godina na vlasti u toj zemlji, ukradeno najmanje 4,5 milijardi dolara.

Više od milijardu dolara navodno je završilo na računima povezanima sa 72-godišnjim Najibom, koji je prvi put zatvoren 2022. u drugom predmetu vezanom uz 1MDB te već dugo tvrdi da je postao žrtveni jarac u najvećem finansijskom skandalu u historiji Malezije.

Sud je Najiba proglasio krivim po svim četirima tačkama vezanima za zloupotrebu položaja i po svim tačkama optužnice za pranje novca, kojih je bilo 21. Kazne će se služiti istovremeno i počinju nakon isteka njegove sadašnje kazne 2028. godine.

Najib se prošle godine izvinio zbog lošeg upravljanja skandalom, tvrdeći da su ga dužnosnici 1MDB-a i odbjegli financijaš Jho Low obmanuli o porijeklu novca na njegovim računima, prenosi Hina.

Low, koji je u SAD-u optužen zbog svoje ključne uloge u slučaju, poriče krivnju, a njegovo je boravište nepoznato.

Sudac Collin Lawrence Sequerah odbacio je Najibovu odbranu da je bio obmanut, nazvavši je čistom fantazijom, te naveo da je kao premijer imao potpunu kontrolu nad odlukama u fondu 1MDB.


Najib je već od 2022. u zatvoru zbog drugog slučaja povezanog s 1MDB-om. Sud mu je naložio i povrat imovine u vrijednosti od 440 miliona dolara, uz prijetnju dodatne zatvorske kazne ako to ne učini.

Presuda predstavlja vrhunac desetogodišnje istrage Malezijskog povjerenstva za borbu protiv korupcije (MACC), za koju su bivši državni dužnosnici rekli da ju je Najibova administracija sustavno opstruirala, dok su SAD, Švicarska i Singapur u svojim istragama tog slučaja ostvarili veći napredak.

Najibov advokat najavio je žalbu.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...