Vijesti
SARAJEVO POSTAJE CENTAR VOJNE INDUSTRIJE: Najavljen prvi bh. sajam namjenske industrije „First Balkan Shield 2026“ (FOTO)
Prije 4h0
Ministar Lakić izjavio je da nakon usvajanja zakonskih rješenja slijedi faza implementacije, koja će zahtijevati određeno vrijeme zbog administrativnih procedura, ali i snažnu institucionalnu stabilnost.
Ekonomija
08. Apr. 2026
0
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić održao je sastanak sa posebnim izaslanikom Ministarstva energetike Sjedinjenih Američkih Država Joshuom Volzom, na kojem je razgovarano o proširenju energetske saradnje između SAD-a i Bosne i Hercegovine, s posebnim fokusom na projekat Južne interkonekcije.
Tokom sastanka istaknuto je da se Federacija BiH nalazi u ključnoj fazi – prelaska sa zakonodavnog okvira na konkretnu implementaciju ovog strateškog projekta.
Razgovarano je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Južnoj interkonekciji, za koji je predloženo donošenje po hitnom postupku, kako bi se ubrzao početak realizacije.
Naglašeno je još jednom da je projekat južne interkonekcije jedan od najvažnijih infrastrukturnih i energetskih projekata, koji direktno utiče na sigurnost snabdijevanja gasom, stabilnost energetskog sistema i ukupni ekonomski razvoj.
Ministar Lakić izjavio je da nakon usvajanja zakonskih rješenja slijedi faza implementacije, koja će zahtijevati određeno vrijeme zbog administrativnih procedura, ali i snažnu institucionalnu stabilnost.
- Ulazimo u fazu kada zakon treba pretočiti u konkretne korake. Svjesni smo da nas očekuje proces koji zahtijeva vrijeme, ali i odgovornost. Važno je da očuvamo stabilnost donesenih rješenja i spriječimo bilo kakve pokušaje njihovog narušavanja - poručio je Lakić.
Na sastanku je naglašeno i da prisustvo predstavnika američke administracije predstavlja jasan signal podrške ovom projektu.
- Vaše prisustvo ovdje je važna poruka da Vlada SAD-a stoji uz ovaj projekat. Takva podrška daje dodatnu sigurnost i kredibilitet procesu koji provodimo - dodao je Lakić.
Sagovornici su razgovarali i o izazovima koji se odnose na pitanja državne imovine, kao i o saradnji sa investitorima, pri čemu je istaknuto da postoje dobri odnosi i realna osnova za uspješnu realizaciju projekta.
Posebni izaslanik Ministarstva energetike SAD-a Joshua Volz naglasio je spremnost Sjedinjenih Američkih Država da nastave pružati podršku Bosni i Hercegovini u razvoju energetskog sektora.
- Sjedinjene Američke Države žele biti partner Bosni i Hercegovini u ovom procesu. Otvoreni smo za podršku i ulaganja, a uspješna implementacija projekata poput Južne interkonekcije dodatno će ojačati interes američkih investitora za ulaganje u BiH - poručio je Volz.
Na sastanku je zaključeno da je za privlačenje investicija ključno osigurati stabilan i predvidiv zakonodavni okvir, koji će omogućiti sigurnost investitorima i ubrzati realizaciju strateških projekata.
Sagovornici su izrazili očekivanje da će naredni koraci dodatno ubrzati realizaciju projekta, uključujući i potpisivanje međunarodnog sporazuma između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, koje se očekuje krajem mjeseca u Dubrovniku, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Vijesti
SARAJEVO POSTAJE CENTAR VOJNE INDUSTRIJE: Najavljen prvi bh. sajam namjenske industrije „First Balkan Shield 2026“ (FOTO)
Prije 4h0
Vijesti
KOJI GRADOVI U FBiH ĆE DOBITI GAS: Lakić obrazložio zastupnicima novopredloženi zakon o Južnoj interkonekciji
08. Apr. 20260
Vijesti
PAZITE ŠTA RADE NERMIN NIKŠIĆ I VEDRAN LAKIĆ: Pričaju o "jačanju energetskog suvereniteta BiH", a domaću kompaniju BH Gas izbacuju iz projekta Južne plinske interkonekcije po zahtjevu Čovića
03. Apr. 20260
Vijesti
AMERIČKI ODGOVOR MOSKVI: Ovako će Južna interkonekcija zauvijek izbaciti ruski gas iz Bosne i Hercegovine, Vedran Lakić sve pojasnio... (VIDEO)
02. Apr. 20260
Sport
DŽEKO JE KLJUČ, A NJEGA NEMA: Brutalno upozorenje Huuba Stevensa koje je zaledilo navijače Schalkea
Prije 18 min0
Društvo
LIJEPA VIJEST ZA GRAĐANE: Saznajte ko ostvaruje pravo na novčanu pomoć od 500 KM
Prije 29 min0
Evropa
VELIKI NAPREDAK U PREGOVORIMA: Budanov optimističan, rat bi mogao završiti brže nego što se mislilo
Prije 37 min0
Svijet
NAJSLABIJI KAO ŽRTVE POHLEPE: Papa traži hitnu zaštitu obespravljenih
Prije 43 min0
Ekonomija
NA POMOLU JE AKVIZICIJA GODINE: Raiffeisen banka poslala ponudu, planira preuzeti....
09. Apr. 20260
Ekonomija
SKUPILI PARE: Počela isplata penzija u Republici Srpskoj, najniža iznosi...
08. Apr. 20260
Ekonomija
VUČIĆEV MEDIJSKI GURU U NALETU: Kupio je Radončićevu televiziju, ali to je tek prvi korak...
08. Apr. 20261
Ekonomija
SVE SE MIJENJA IZ TEMELJA: Pogledajte šta se dogodilo s cijenama nafte i na najvećoj svjetskoj berzi, nakon objave primirja...
08. Apr. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.