"E NE MOŽEŠ DA KUPIŠ, NE DA SRBIJA": Vučić žestoko odbrusio biznismenu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se danas na tvrdnju Ranka Mimovića, koju je prenio Reuters, da je 21. aprila obavijestio Vučićev kabinet o svojoj ponudi za kupovinu ruskog kapitala u NIS-u.

  • Regija

  • 07. Maj 2026  07. Maj 2026

  • 0

Vučićev kabinet tada nije odgovorio na Reutersov zahtjev za komentar, ali je predsjednik Srbije danas izjavio da dobije 1.500 poruka dnevno i da to ne shvata na ozbiljan način, prenosi Nedeljnik.

"To je takva igra koja neće proći kod nas. To što ste vi (mediji) nasjeli na nju, pa pomislili da iza toga stoji neko iz vlasti, to govori o vama jer se svako kreće u granicama sopstvene pokvarenosti“, rekao je Vučić.

„Čuj, našao neki dvije milijarde, pa srbijanska firma. Jeste li ozbiljni? Nikad se u životu time nije bavio, pa će sad on to da kupi – pa pita se valjda i Srbija. E, ne možeš da kupiš. Ne da Srbija. Ili će da dođe neko ko zna kako se time upravlja i kako se vode takva preduzeća i da upravlja na ozbiljan i odgovoran način, ili doviđenja svima. Nema filozofije“, kazao je Vučić.

U toku razgovori o prodaji kapitala u NIS-u

Izjavio je danas i da „postoje čudni zahtjevi vezano za NIS“.

„Dalje od toga neću ići jer mi želimo bona fides, u dobroj vjeri da okončamo te razgovore i nadam se da će to biti završeno u toku sljedeće sedmice“, rekao je Vučić.

Podsjetio je da rok koji je američki OFAC dao mađarskom MOL-u za okončanje razgovora o kupovini ruskog kapitala u NIS-u ističe 22. maja.

„Dakle, nadam se, i u toku su razgovori, bit ćete obaviješteni čim se ovo završi kako je prošlo. Ima nekih četiri ili pet spornih tačaka, ali mi smo spremni za kompromis, a vjerujem da je i mađarska strana spremna za kompromis, kao i ruska“, kaže Vučić.

Ko stoji iza Mimovića?

Dodao je i da „ko zna ko iza toga (Mimovićeve ponude) stoji“.

„Mogao bih da pogađam ko iza toga stoji, ali zašto bih to radio, zašto bih kvario odnose sa nekim državama. A mogao bih da nagađam ko iza toga stoji“, rekao je Vučić.

„Ili će da dođe neko ko zna tim poslom da se bavi, ili ćemo to mi da radimo na ozbiljan način, ili će Amerikanci da ukidaju Rusima sankcije pa Rusi da nastave. A to da dođe neko, ponudio Srbiji 2 milijarde. Dala bi Srbija 2 milijarde i 200 (miliona eura). Ali smo bili fer prema ruskoj strani“, izjavio je Vučić.

Ocijenio je i da „sve ovo predugo traje“.

„Mi godinu i po dana imamo ove sankcije. Godinu i po dana svake sedmice nešto razgovaram, svake sedmice nekome odgovaram, ne bih li sačuvao odnose sa jednima, ne bih li sačuvao odnose sa drugima, i svako misli da može da me udara u glavu i da gazi Srbiju kako hoće.

Evo, super, imate priliku, završite to do 22. maja. Niste? Doviđenja, ima ko će. A to neće biti neko tog (Mimovićevog) tipa“, zaključio je Vučić.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...