Politika
NAKON LUČIĆEVIH PROZIVKI: Čović u Zagrebu traži „blagoslov“ hrvatskih generala
01. Jun. 20260
On predlaže da VSTV BiH i nadležna tužilaštva provjere navode, zatraže univerzitetsku dokumentaciju, saslušaju relevantne svjedoke te utvrde da li postoji magistarski rad, mentor, komisija, zapisnik odbrane i kompletna prateća evidencija.
Vijesti
01. Jun. 2026 01. Jun. 2026
0
Dr. sc. Behdžet Mesihović, univerzitetski profesor u penziji i bivši redovni profesor Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, uputio je Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine i glavnom tužiocu Milanku Kajganiću prijavu u kojoj traži provjeru navoda koji se odnose na magistarsku diplomu predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića.
U podnesku, koji je javno objavljen, Mesihović navodi da djeluje kao građanin i bivši akademski radnik, te da se zahtjev zasniva na njegovim neposrednim saznanjima iz perioda kada je radio kao predmetni nastavnik na Mašinskom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, kao i na javno dostupnim informacijama i tvrdnjama više svjedoka.
On tvrdi da je u tom periodu bio odgovoran za predmet „Numerička analiza i programiranje“ na magistarskom studiju, te navodi da kandidat Dragan Čović, prema njegovim saznanjima, nije pristupio niti položio ispit iz tog predmeta, koji je bio dio studijskog programa. Mesihović dalje tvrdi da, prema organizaciji studija, taj ispit nije mogao biti položen kod drugog nastavnika.
U prijavi se ističe da bi, ukoliko je magistarski postupak ipak završen, nadležne institucije trebale utvrditi na osnovu koje dokumentacije je to učinjeno, uključujući evidencije ispita, odluke nastavnog vijeća, zapisnike o odbrani i druge arhivske materijale.
Mesihović se poziva i na izjave nekoliko profesora iz tog perioda, među kojima su Roko Markovina i Seadin Hadžiomerović, koji su, prema njegovim navodima, izrazili sumnju da je Čović uopće magistrirao na tom fakultetu. Također navodi da dio tadašnjeg nastavnog i administrativnog osoblja nema jasna sjećanja o tom postupku.
U podnesku se dalje tvrdi da u javno dostupnim izvorima ne postoji jasan trag o magistarskom radu, naučnim publikacijama ili bibliografskim zapisima koji bi pratili navedeni akademski put. Kao dodatnu okolnost, Mesihović navodi da su i pojedini istraživački novinari ranije ukazivali na nedostatak dostupne dokumentacije.
On predlaže da VSTV BiH i nadležna tužilaštva provjere navode, zatraže univerzitetsku dokumentaciju, saslušaju relevantne svjedoke te utvrde da li postoji magistarski rad, mentor, komisija, zapisnik odbrane i kompletna prateća evidencija.
U prijavi se kao potencijalni svjedoci navode i bivši profesori i administrativni radnici fakulteta, kao i novinari koji su ranije istraživali ove navode.
Autor posebno naglašava da ne prejudicira krivičnu niti bilo kakvu drugu odgovornost, već traži institucionalnu provjeru činjenica i zvanično utvrđivanje akademske dokumentacije u skladu sa zakonom.
Politika
NAKON LUČIĆEVIH PROZIVKI: Čović u Zagrebu traži „blagoslov“ hrvatskih generala
01. Jun. 20260
Politika
MOĆNA BRAĆA IZ LJUBUŠKOG SPREMAJU NEVIĐENI UDAR NA „PRVOG U HRVATA“: Brojne afere i Dodikova sjena okrenuli hercegovačku elitu protiv Dragana Čovića, ali ovo je tek početak...
29. Maj 20260
Vijesti
ŽURNO, U MOSTARU: Dragan Čović zakazao sjednicu Predsjedništva HDZ BiH, razlog je...
28. Maj 20262
Vijesti
LUČIĆ U KONTRANAPADU NA PREDSJEDNIKA HDZ-a BiH OBJAVIO DOKUMENTE: "Past će i Jugosloven Dragan Čović"
26. Maj 20260
Vijesti
ANA TRIŠIĆ BABIĆ LIKUJE ZBOG ODLUKE PIC-a: "Ne smijem reći šta znam, ali sam ponosna do koje mjere su interesi Banje Luke prisutni i koliko se za njih zauzimaju"
Prije 5 min0
SP 2026
POČINJE MUNDIJALSKA DRAMA: Englezi u ogromnom problemu u Americi, nisu jedini!
Prije 6 min0
Regija
VUČIĆ O "BATINAŠIMA" U CRNOJ GORI: "Nisu kriminalci, samo su došli da mi naprave okruženje"
Prije 9 min0
Regija
CRNOGORCI IMAJU INFORMACIJE: Turistička agencija iz BiH je organizovala let "Vučićeve garde" u Tivat
Prije 10 min0
Vijesti
POLITIČKA DRAMA U RS: Stanivuković odbio ponudu SDS-a da bude kandidat za člana Predsjedništva BiH, Blanuša sazvao sastanak
02. Jun. 20260
Vijesti
EKSKLUZIVNO: Podignuta krivična prijava protiv Milanka Kajganića, Vedrane Jovičić i Almira Džuve zbog sumnje da su...
03. Jun. 20260
Vijesti
VELIKI GUBITAK: Objavljen uzrok iznenadne smrti Edina Avdića
Prije 23h0
Vijesti
DRAMA NA NEBU IZNAD SARAJEVA: Avion upao u vrtlog drugog aviona; Jaka sila stjuardesu bacila na PLAFON letjelice, povrijeđeno više osoba
01. Jun. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.