Regija
PRESUDA KOJA JE PODIJELILA JAVNOST: "Oduzmite odličja Glavašu!"
10. Jun. 20260
Pusić je zabrinut da do oduzimanja čina i odlikovanja neće doći jer "ni prije pet godina Milanović nije trebao napraviti što je napravio, a i Glavaš mu je dao javnu podršku tijekom prve predsjedničke kampanje".
Regija
11. Jun. 2026 11. Jun. 2026
0
Visoki kazneni sud potvrdio je presudu Branimiru Glavašu za ratne zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine, zbog čega Antifašistička liga Republike Hrvatske od predsjednika Zorana Milanovića traži da mu oduzme ratna odlikovanja i čin general-bojnika.
Naime, Milanović ih je Glavašu 2021. vratio zbog, kako je tada navedeno u službenoj odluci, "postupanja protivno pravnom poretku i moralnim zasadama u Republici Hrvatskoj". Time je poništena odluka bivšeg predsjednika Ive Josipovića, koji je 2010. Glavašu oduzeo čin i odlikovanja.
U argumentaciji, Milanović se pozivao na odluku Ustavnog suda iz 2015. da se tada pravosnažna osuđujuća presuda poništi i vrati na početak zbog formalnih razloga, odnosno sporenja od kojeg datuma vrijedi Ženevska konvencija za Hrvatsku - 8. oktobra 1991. ili 15. januara 1992.
"Nisam se s tim slagao jer je riječ o formulaciji, a ne osporavanju zločina koji se postavljanju na teret Glavašu. Za mene, Milanovićev potez iz 2021. je bio neprimjeren jer je bilo očito da se ne radi o pravdi", rekao je za N1 predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić.
Zato se javnim pozivom obratio predsjedniku.
"Trebao bi koristiti istu argumentaciju kao 2021. i sad kad je presuda potvrđena, oduzeti mu čin i odlikovanja. Najmanje što može jest voditi se svojim poimanjem pravde", naglasio je Pusić, kojem se do trenutka razgovora Milanović nije povratno javio.
Pusić je zabrinut da do oduzimanja čina i odlikovanja neće doći jer "ni prije pet godina Milanović nije trebao napraviti što je napravio, a i Glavaš mu je dao javnu podršku tijekom prve predsjedničke kampanje".
Od 1991. Pusić prati slučaj ratnih zločina s područja Osijeka.
"Za žrtve i njihove obitelji je kasno, satisfakciju više ne mogu dobiti. Milanovićev potez iz tog bi razloga bio značajan za Hrvatsku, njen imidž, zrelost i sposobnost suočavanja s prošlosti. Zato je važno da postupi kao institucija, kao osoba koja predstavlja sve građane i na ravnopravan način. No, mi ne možemo ništa nego iznijeti argumente, dalje je na njemu i ako ne poduzme ništa, to ide na njegovu dušu", zaključio je Pusić.
"Ako Glavaš ponovno bude osuđen, kada dobije pravomoćnu presudu ja ga ne moram ponovno lišiti tog odlikovanja, ja to ne moram napraviti prema zakonu. Ali, kako je to Josipović već jednom napravio, kako je on otvorio tu priču, kako mu je uzeo odlikovanja koja mu je dodijelio Tuđman, gledam da budem dosta objektivan", izjavio je 2021. Milanović.
Kako će sada postupiti predsjednik, ostaje za vidjeti. Iz Ureda predsjednika RH nisu odgovorili na upit na ovu temu do trenutka objave teksta.
Regija
PRESUDA KOJA JE PODIJELILA JAVNOST: "Oduzmite odličja Glavašu!"
10. Jun. 20260
Regija
OGLASIO SE GLAVAŠ NAKON PRESUDE: "Još će imati muke sa mnom u zatvoru!"
10. Jun. 20260
Regija
UČESTOVAO U UBISTVIMA SRBA U OSIJEKU 1991. GODINE: U Srbiji uhapšen ključni svjedok na suđenju Branimiru Glavašu, Beograd ga tereti za ratne zločine
15. Jun. 20250
Vijesti
VELIKA FRKA U GRANIČNOJ POLICIJI BiH: "Kako je i kada ušao Branimir Glavaš u BiH..."
18. Nov. 20232
Šareni svijet
OD MODNOG DETALJA DO VRIJEDNOG KOLEKCIONARSKOG PREDMETA: Huangova jakna prodana za pravo bogatstvo
Prije 21 min0
Rat u zalivu
AMERIKA U STRAHU OD ESKALACIJE: State Department izdao dramatično saopćenje za cijeli svijet
Prije 37 min0
Rat u zalivu
TRUMPOVA ADMINISTRACIJA ŠOKIRALA SVIJET: Saudijcima odobravaju nuklearni program bez strogih kontrola
Prije 48 min0
Hronika
MLADI ADVOKAT I NJEGOVA DJEVOJKA NAĐENI MRTVI U KOLIMA: Majka otvorila vrata garaže i zatekla horor, komšije čule BOLNE VRISKE
Prije 1h0
Regija
RESTORANI NA OBALI POLUPRAZNI: "To se vidi. Mislili smo da ovako možemo vječno"
17. Jul. 20260
Regija
KAKO JE PROPALI HULIGAN VUČIĆ KUPIO DRŽAVU ZA 50 EURA: "Nacistička rečenica o MUSLIMANIMA ga je učinila slavnim..."
Prije 4h0
Regija
DRAMATIČNO U SUSJEDSTVU: Vanredno obraćanje ministra -"Situacija je vrlo ozbiljna..."
Prije 14h1
Regija
UŽAS U SUSJEDSTVU: Pretučeni vođa kultnog benda i njegova supruga -"Počeli su nas mlatiti, branili smo se kako smo znali i umjeli, ali onda su izašli..."
Prije 17h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.