HiTec
BRUTALNA ISTINA O DRONOVIMA: Više niko nije siguran ni na moru ni na kopnu
30. Jul. 20260
Posebnu pažnju privlači najavljeni tip drona koji bi, prema Vojinovićevim riječima, spadao među najmanje borbene bespilotne sisteme.
Regija
Prije 1h Prije 45 min
0
Srbija će u septembru otvoriti fabriku dronova u saradnji s izraelskim kompanijama, što bi, prema najavama predsjednika nama susjedne zemlje Aleksandra Vučića, trebalo dodatno ojačati domaću vojnu industriju i poziciju Srbije kao regionalne vojne sile.
Vučić je ocijenio da izraelske kompanije proizvode neke od najnaprednijih bespilotnih letjelica na svijetu, a saradnju s Izraelom vidi kao važan korak u razvoju sposobnosti srbijanske vojske, javila je Radio-televizija Srbije (RTS), prenose Vijesti.ba.
Stručnjak za avijaciju i urednik portala "Tango Six" Petar Vojinović rekao je da još nema dovoljno informacija o samom postrojenju, tj. nije poznato da li će biti korišten postojeći objekat ili će fabrika biti izgrađena od temelja, niti je jasno da li je planirano zajedničko ulaganje.
Prema njegovim riječima, u saradnji se pominje izraelski "Elbit", jedna od najvećih kompanija namjenske industrije, koja proizvodi širok spektar vojne tehnologije, uključujući bespilotne sisteme.
Posebnu pažnju privlači najavljeni tip drona koji bi, prema Vojinovićevim riječima, spadao među najmanje borbene bespilotne sisteme.
Takav dron može nositi između 250 i 500 grama usmjerenog eksploziva, a namijenjen je za precizno djelovanje protiv pojedinačnih meta.
Vojinović navodi da su pripadnici Vojske Srbije imali priliku da ovaj sistem testiraju u simulacijama rješavanja talačkih situacija.
Još veća prednost, prema njegovom objašnjenju, nije u samoj konstrukciji letjelice, već u elektronici i sistemu upravljanja.
Kod modela "Lanius-X" riječ je o tehnologiji koja omogućava da, u slučaju prekida veze s operaterom, drugi dronovi iz roja preuzmu upravljanje. Uz pomoć vještačke inteligencije, sistem može nastaviti pratiti prethodno određenu metu.
Srbija istovremeno razvija i vlastite sisteme bespilotnog ratovanja.
U Vojnotehničkom institutu razvijaju se modeli "Vihor" i "Gavran", dok je predstavljen i sistem "Kobac", namijenjen detekciji i ometanju neprijateljskih dronova.
"Vihor" je zamišljen kao dron-presretač čiji je osnovni zadatak da velikom brzinom presretne i uništi drugu bespilotnu letjelicu, dok "Kobac" otkriva kanale upravljanja protivničkih dronova i prosljeđuje podatke sistemu za presretanje.
Na drugom kraju raspona nalazi se "Gavran", lutajuća municija koju je razvio "Jugoimport SDPR", s dometom od nekoliko stotina kilometara i nosivošću od nekoliko kilograma eksploziva.
Za razliku od klasičnih projektila, ovakva sredstva mogu određeno vrijeme ostati u vazduhu, kružiti iznad područja i čekati naredbu za napad.
Vojinović smatra da Srbija u razvoju ove tehnologije kasni nekoliko godina za vodećim državama, ali da aktuelna strategija opremanja obuhvata gotovo čitav spektar, od malih dronova namijenjenih djelovanju u zatvorenim prostorima do bespilotnih sistema velikog dometa.
Najavljena fabrika s izraelskim partnerima, ukoliko planovi budu realizovani, mogla bi tako predstavljati jedan od najznačajnijih koraka Srbije ka masovnijoj domaćoj proizvodnji savremenih borbenih bespilotnih sistema.
HiTec
BRUTALNA ISTINA O DRONOVIMA: Više niko nije siguran ni na moru ni na kopnu
30. Jul. 20260
Vijesti
KO PREKRŠI ZABRANU, OSTAJE BEZ DRONA: Radikalne promjene u odbrambenom sistemu BiH
06. Jul. 20260
Svijet
KIŠA METAKA I PADAJUĆI DRONOVI: Pogledajte spektakularnu odbranu Južne Koreje
28. Jun. 20260
Ekonomija
VOJNA TAJNA U BOSNI I HERCEGOVINI: Razvijaju četiri nova moćna oružja, a o ova dva projekta se strogo šuti
15. Jun. 20260
Politika
"VUČIĆ NIJE OKRENUO LEĐA RUSIJI": Ćerimagić objasnio šta se krije iza susreta sa Zelenskim
Prije 4 min0
Rat u zalivu
DRAMA U MOREUZU: Saudijska Arabija na meti novog udara, Huti preuzeli odgovornost
Prije 5 min0
Hronika
TIJELA STRADALIH BH. PLANIRANA NA ELBRUSU JOŠ SU U MOSKVI: Procedure usporavaju transport u BiH
Prije 10 min0
Vijesti
DRAMA KOD KONJICA: Vatra se nezadrživo širi, požar bi mogao stići do Kantona Sarajevo (VIDEO)
Prije 12 min0
Regija
VELIKA PRIČA S KOSOVA I DRAMA NA JEZERU GAZIVODE: Srbi tek sad shvaćaju kako ih je Vučić prodao i iskoristio
10. Avg. 20260
Regija
O ČEMU OVAJ ČOVJEK PRIČA: Svjetski mediji prenose nevjerovatne tvrdnje Aleksandra Vučića...
Prije 15h0
Regija
"JE LI SAD DOSTA?": Vučić pred kamerama izgubio živce, nije znao kako da reaguje na pitanje mještanke o obećanom poslu (VIDEO)
Prije 23h0
Regija
PRVA REAKCIJA MOSKVE: Putinov režimski medij piše o izjavi Aleksandra Vučića...
10. Avg. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.