Vijesti
AUTOCESTE FBiH POD LUPOM: Novi dokazi zloupotreba, pretresi na više lokacija u tri kantona
03. Dec. 20250
EBRD-ove godišnje nagrade za održivost (engl. Sustainability Award) slave postignuća EBRD-ovih klijenata u promovisanju ekološke i društvene odgovornosti.
Ekonomija
08. Jun. 2020 08. Jun. 2020
0
Javno preduzeće “Autoceste” FBiH i JP “Autoputevi” RS nalaze se među 16 preduzeća iz 11 zemalja, klijenata Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), kojima je EBRD dodijelio priznanja za 2020. godinu.
"Autoceste FBiH" i "Autoputevi RS" zauzeli su treće mjesto u kategoriji “klimatska otpornost”, saopćeno je iz "Autocesta FBiH".
Direktor “Autocesta FBiH" Adnan Terzić izjavio je kako ta nagrada dokazuje dugoročnu posvećenost održivosti i društveno odgovornom poslovanju.
"Naporno radimo po pitanju zaštite životne sredine i socijalnih pitanja pri gradnji najvećeg građevinskog projekta u BiH. Saradnja s EBRD-om omogućila nam je da nastavimo intenzivnije graditi Koridor 5C, što je veoma važno imajući u vidu trenutne potrebe ekonomije, koje je od ključnog značaja za održivi rast i otvaranje novih radnih mjesta", kazao je Terzić.
EBRD-ove godišnje nagrade za održivost (engl. Sustainability Award) slave postignuća EBRD-ovih klijenata u promovisanju ekološke i društvene odgovornosti. Više od deset godina EBRD prepoznaje one koji pokazuju izvrsnost i posvećenost upravljanju ekološkim i društvenim pitanjima, promovišući energetsku efikasnost, borbu protiv klimatskih promjena i unapređenje inkluzije.
Nagrade za održivost prepoznaju dostignuća u pet specifičnih kategorija: održiva energija, klimatska otpornost, najbolja praksa u oblasti zaštite okoliša i društva, ekološke i društvene inovacije te rodna i ekonomska uključenost.
Nominacije pripremaju EBRD-ovi timovi, a ocjenjuje ih neovisno vijeće prema brojnim kriterijima, uključujući: standarde i najbolje prakse, inovacije, efekte uvođenja novih tehnologija te poboljšanja u gradnji kapaciteta, uključujući ekološka i socijalna pitanja.
Ekstremni događaji uzrokovani promjenom klime i neuspjeh ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama prepoznati su kao neki od najviših rizika s trajnim posljedicama. Deset godina ranije, nijedan od ovih rizika nije bio na vrhu ljestvice. Međutim, tokom posljednjih nekoliko godina važnost tih rizika je porasla. Zato je ključno za sve zemlje da rade na prilagodbi klimatskim promjenama i povećanju otpornosti.
Entitetska preduzeća nagrađena su zbog toga što razvijaju čvrstu cestovnu mrežu integrirajući niz mjera klimatske otpornosti.
Nova dionica
Sredstvima EBRD-a u iznosu od 210 miliona eura finansirat će se gradnja dionice autoceste na Koridoru 5C od 14 kilometara, koja će dodatno poboljšati ekonomsku integraciju Bosne i Hercegovine sa zapadnim Balkanom.
Nova dionica na Koridoru 5C počinje u čvorištu Rudanka u Republici Srpskoj, obuhvata dobojsku zaobilaznicu i vodi do čvora Medakovo u Federaciji Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz "Autocesta FBiH".
“Ekstremni vremenski događaji, kao što su poplave i klizišta, sve su češći i stoga su "Autoceste FBiH" i "Autoputevi RS" posvećeni osiguravanju uključivanja preporuka otpornosti na klimatske promjene u svakoj fazi projekta, uključujući preporuke vezane za tendersku dokumentaciju za dizajn i gradnju. Na taj način poboljšat će se pouzdanost prometne infrastrukture i smanjiti troškovi poremećaja usljed zatvaranja prometnica povezanih s vremenskim neprilikama”, navodi se u EBRD-ovom obrazloženju dodjele priznanja.
Iz EBRD-a dodaju da je ovo prvi put da su se dva nacionalna operatera autocesta zajedno uključila u isti projekta kako bi osigurali da se isti standardi visokog kvaliteta i zahtjevi usklade tokom cijelog ciklusa projekta, što otvara put budućim zajedničkim inicijativama.
Vijesti
AUTOCESTE FBiH POD LUPOM: Novi dokazi zloupotreba, pretresi na više lokacija u tri kantona
03. Dec. 20250
Politika
JASMINA BIŠĆEVIĆ TOKIĆ PROZVALA NIKŠIĆA: "Važnije mu je bilo zaposliti direktora policije, da se obračunava sa protivnicima od izgradnje autoputeva koje je dao HDZ-u"
27. Nov. 20250
Ekonomija
PRIJAVE ZBOG MILIONSKIH PREVARA: "Bivša uprava je potpisala loš ugovor zbog kojeg smo kilometar autoputa platili čak..."
18. Nov. 20250
Mini market
ITALIJANSKI MEDIJI O AFERI AUTOCESTE: Evropsko tužilaštvo istražuje šest osoba
21. Okt. 20250
Mini market
VUKANOVIĆ DOBIO MEĐUNARODNU POTVRDU: "Zet Dragana Čovića kupuje vrijeme kako bi se zaštitio Dodik koji..."
Prije 15 min0
Hronika
DRAMA U SARAJEVSKOM DKC-u: Muškarac s vatrenim oružjem pokušao ući na drag show, ali je spriječen na vratima...
Prije 26 min0
Politika
KAJA KALLAS I MARTA KOS POVODOM 30. GODIŠNJICE "DAYTONA": "Držati se kursa ka članstvu u EU kao ujedinjena..."
Prije 36 min0
Društvo
IZ FUP-a UPOZORAVAJU: “Kada bi vidjeli ono što mi vidimo na dnevnom nivou, ne bi tražili zabranu društvenih mreža ispod 16 nego..."
Prije 46 min0
Ekonomija
PRIJEDLOG O 13. PLATI I PENZIJI U PROCEDURI: Evo koliko bi zaposleni i penzioneri dobivali...
12. Dec. 20250
Ekonomija
LUKA PLOČE TRAŽI NOVAC OD BH. GIGANTA: Roba u blokadi, dugovi ostali
11. Dec. 20250
Ekonomija
POSAO ZA 160 RADNIKA: Izraelci premještaju proizvodnju iz Turske u BiH, odabrali lokaciju
12. Dec. 20250
Ekonomija
NEZAPAMĆEN SKANDAL TRESE DRŽAVU: Bivši općinski načelnik prodavao Elektroprivredi ukradenu struju
11. Dec. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.