NE PIŠE NAM SE DOBRO: Bosni i Hercegovini prijeti gubitak 250.000 radnih mjesta, šta da očekuju radnici i preduzeća, ko je najviše ugrožen...

Bosni i Hercegovini prijeti gubitak od oko 250 hiljada radnih mjesta, navodi se u izvještaju Evropske banke za obnovu i razvoj.

  • Ekonomija

  • 30. Apr. 2021  30. Apr. 2021

  • 0

Pandemija je u gotovo svim granama ekonomije donijela brojne otkaze, finansijske troškove, zatvaranje firmi. Šta mogu da očekuju radnici i preduzeća u ovoj godini, ko je najviše ugrožen, da li ima svjetla na kraju tunela?

Restoran jednog od poznatih hotela u Sarajevu, u koji su svi turisti koji su tu boravili mogli doći na doručak, danas ne postoji, a hotel ima brojne finansijske gubitke zbog pandemije koronavirusa.

ENVER MALAGIĆ, vlasnik hotela

“Kažu sad više nisi vlasnik hotela nego problema, a najtužnija stvar je zbog ljudi. Ovaj hotel trenutno ima 17 uposlenih. Prije pandemije je to bilo 70. Mi smo u gubitku milion i 50 hiljada na kraju 2020. godine. Funkcionišemo sada da održavamo status quo, imamo štete koje su nastale usljed eksploatacije i pucanja cijevi, a sada nismo u finansijskoj mogućnosti da to popravimo.”

Hotelijerstvo je jedna od 15 posebno ugroženih oblasti zbog pandemije koronavirusa, pokazuje izvještaj Evropske banke za obnovu i razvoj. Pandemija bi mogla ozbiljno da našteti Bosni i Hercegovini, a kako se navodi, čak 250.000 radnika bi moglo ostati bez posla.

SUAD EĆO, Udruženje poslodavaca FBiH

“Ako uzmete u obzir da firme koje su izvozno orijentirane, problemi su generalno na evropskom ili svjetskom tržištu i vjerovatno ta je procjena da će doći do pada potražnje za proizvodima i uslugama iz BiH, samim tim i do gubljenja radnih mjesta. Oni koji su pogođeni da bi se trebalo ići sa određenim rasterećenjima, sa oslobađanjem plaćanja doprinosa. Mislim da su se vlade morale zadužiti i ubrizgati ta sredstva u ekonomiju kako bi dale jedan podsticaj.”

Studija u kojoj je učestvovao Ekonomski fakultet u Sarajevu potvrdila je da su mali i srednji biznisi od početka pandemije bili pogođeni.

ADNAN EFENDIĆ, Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu

“Oko 60 posto malih i srednjih preduzeća u uzorku pokazuje značajno pogoršanje poslovanja, dok je taj procenat za bh. preduzeća viši i iznosi oko 70 posto. Došlo je do otpuštanja radnika oko 30 posto preduzeća u globalnom uzorku gdje je taj procent za BiH nešto niži, pokazuje da su poduzetnici otpuštali manje nego je to globalni prosjek.”

Evropska banka za obnovu i razvoj, osim upozoravajućih rezultata, dala je i preporuke, od kreiranja sveobuhvatne politike zapošljavanja na entitetskom nivou, do razmatranja planova kako zadržati radna mjesta.

SUAD EĆO, Udruženje poslodavaca FBiH

“Kada je u pitanju razdvajanje zdravstvenog osiguranja, imate dosta ljudi koji se vode na zavodima kao nezaposleni, a tu su samo fiktivno ili iz razloga da bi imali zdravstveno osiguranje te preporuke koje su date su realne i itekako bi značile ukoliko bi se primijenile.”

Bosnu i Hercegovinu, nakon najveće recesije koja je zahvatila regiju tokom 2020. godine, očekuje oporavak i ekonomski rast u 2021., saopćila je Svjetska banka u BiH. Poslodavci i stručnjaci saglasni su da bi krizu trebalo pretvoriti u šansu, usvojiti nove poslovne modele, ali i mijenjati fokuse tržišta kompanija.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...