Svijet
ERDOGAN TVRDI: Trump će doći na pregovore samo ako i Putin dođe
26. Jun. 20250
Sastanak između dvojice lidera dolazi u veoma turbulentnom periodu kada je riječ o odnosima Turske i SAD-a
Svijet
30. Okt. 2021
1
Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan sastat će se u nedjelju u Rimu na marginama Samita G20 s američkim predsjednikom Bidenom gdje će razgovarati o aktuelnoj problemima koji se tiču odnosa dvije države.
Iako se očekivalo da se će sastanak održati na Samitu Ujedinjenih nacija u Glasgowu, zvaničnici iz američke administracije obavijestili su javnost kako će sastanak ipak biti održan u Rimu.
Sastanak između dvojice lidera dolazi u veoma turbulentnom periodu kada je riječ o odnosima Turske i SAD-a, a problemi se naročito tiču turskog učešća u programu F-35 borbenih aviona.
Ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu rekao je u četvrtak kako je američki predsjednik prvi inicirao sastanak s Erdoganom.
"Ako SAD ne želi riješiti pitanje o programu F-35, ili ako to pitanje blokira američki Kongres, Turska će razmotriti druge opcije. One uključuju kupovinu ruskih aviona Su-35 ili Su-57", rekao je Cavusoglu.
Pored razgovora o F-35 programu, sastanak turskog i američkog predsjednika obilježit će i druge teme kao što su stanje u Nagorno-Karabahu, Siriji, Libiji, kao i o odnosima Turske s Grčkom zbog spora u istočnom dijelu Mediterana.
Također, očekuje se kako će dvojica državnika razgovarati i o posljednjoj "diplomatskoj drami" koju je izazvao predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan kada je objavio kako će Turska protjerati ambasadore 10 zapadnih zemalja.
Nekoliko dana nakon najave, Erdogan je najavio kako Turska neće protjerati ambasadore, ali je isto tako upozorio ambasadore zapadnih zemalja da moraju paziti šta govore i turskom pravosudnom sistemu.
Svijet
ERDOGAN TVRDI: Trump će doći na pregovore samo ako i Putin dođe
26. Jun. 20250
Svijet
ERDOGAN RAZGOVARAO SA IRANSKIM PREDSJEDNIKOM: Potrebno spriječiti napore Izraela da proširi tenzije u regiji
31. Mar. 20241
Svijet
ERDOGAN O TURSKOJ ODBRAMBENOJ INDUSTRIJI: "Mi smo jedna od tri najbolje zemlje u svijetu u tehnologiji bespilotnih letjelica"
20. Mar. 20241
Svijet
ZA ERDOGANA NETANYAHU JE NA ISTOJ LISTI SA HITLEROM, MUSSOLINIJEM, STALJINOM: Turska je do sada poslala 40.000 tona humanitarne pomoći Pojasu Gaze
09. Mar. 20240
Sjećanje
UBIJENI U REDU ZA VODU: Obilježena godišnjica masakra na Dobrinji, stradalo 14 Sarajlija
Prije 12 min0
Šareni svijet
NESVAKIDAŠNJI INCIDENT U SARAJEVU: Pogledajte kako je početnik za volanom napravio pometnju u saobraćaju (VIDEO)
Prije 21 min0
Žena
LEŽERNA ELEGANCIJA: Jel' ovo jedno od najboljih modnih izdanja Jelene Đoković (FOTO)
Prije 28 min0
Politika
VUKOMANOVIĆ IZ PDP-a O GUBICIMA OVOG PREDUZEĆA: "Izgleda da je „Šumama RS" upravljao mađioničar, jer su nestajale i šume i novac"
Prije 34 min0
Svijet
EVO KO IM JE SLJEDEĆA META: Izraelski stručnjak upozorava da je Turska "novi Iran"
10. Jul. 20250
Svijet
STRAVIČNI SNIMCI NAKON PADA MOSTA: Vozila se survala u vodu, samo on ostao da stoji, nikom nije jasno kako
10. Jul. 20250
Svijet
OBJAŠNJENJA TAKTIKA KOJA JE IZNENADILA: Kako Palestinci nadmudruju izraelsku vojsku?
10. Jul. 20250
Svijet
STVARNA ISTINA IZA AMERIČKOG UDARA NA IRAN: Trump je pokrenuo rat iz tri razloga
Prije 14h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.