Svijet
PRED NJIM JE TEŽAK ZADATAK: Mike Pence objavio kandidaturu za republikansku predsjedničku nominaciju
07. Jun. 20230
Pence je uglavnom šutio o komunikaciji s Trumpom uoči napada 6. januara, sve do ovog mjeseca.
Svijet
14. Nov. 2022 14. Nov. 2022
2
Riječi bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa prije i tokom prošlogodišnje pobune na američkom Kapitolu ugrozile su Amerikance, pa i njegovog zamjenika Mikea Penca, rekao je sam bivši potpredsjednik u televizijskom intervjuu koji će se emitirati u ponedjeljak.
"Predsjednikove riječi tog dana na skupu prije nereda ugrozile su mene, moju porodicu i sve na Kapitolu", rekao je Pence za ABC News. Pence navodno postavlja temelje za predsjedničku utrku 2024. godine u kojoj bi se mogao suočiti sa svojim bivšim šefom.
Naime, Trump je pozvao medije da dođu u njegov raskošni dom na Floridi u utorak navečer kako bi navodno najavio kandidaturu za Bijelu kuću. Penceov intervju koji će se emitirati u ABC-jevoj emisiji World News Tonight poklapa se s objavljivanjem njegovih memoara So Help Me God sutra.
Republikanac je rekao ABC-ju da je Trump, u obraćanju 6. januara 2021. u parku blizu Bijele kuće, nahuškao gomilu prije nego što je krenula marširati prema Kapitolu. "Predsjednikove riječi bile su nepromišljene. Bilo je jasno da je odlučio biti dio problema", rekao je Pence, prenosi Hina.
Pence je rekao da ga je razbjesnio Trumpov tvit da potpredsjednik "nije imao hrabrosti učiniti ono što je trebalo učiniti", kojim se aludiralo da Pence nije blokirao Kongres da potvrdi pobjedu Joea Bidena na izborima 2020. kako bi zadržao Trumpa na dužnosti.
"Okrenuo sam se prema svojoj kćeri, koja je stajala u blizini, i rekao: 'Nije potrebna hrabrost za kršenje zakona. Potrebna je hrabrost za poštivanje zakona'", rekao je Pence televizijskoj mreži. Potpredsjednik je u vrijeme nereda bio na Capitol Hillu, a službenici tajne službe evakuirali su ga iz dvorane američkog Senata gdje je za dlaku izbjegao susret s izgrednicima koji su upali u kompleks.
Pence je uglavnom šutio o komunikaciji s Trumpom uoči napada 6. januara, sve do ovog mjeseca. U izvatku iz memoara, koji je prošle sedmice objavio Wall Street Journal, Pence je rekao da je telefonski razgovarao s Trumpom na Novu godinu 2021. i obavijestio ga da neće sudjelovati u planu da Trump ostane na vlasti.
"Previše ste časni", rekao je Trump Penceu, tvrdi bivši američki potpredsjednik. "Mrzit će vas stotine hiljada... Ljudi će misliti da ste glupi."
Svijet
PRED NJIM JE TEŽAK ZADATAK: Mike Pence objavio kandidaturu za republikansku predsjedničku nominaciju
07. Jun. 20230
Svijet
NEKADA JE BIO LOJALAN TRUMPU, A SAD MU JE RIVAL: Mike Pence sutra objavljuje kandidaturu za predsjednika Amerike
06. Jun. 20230
Svijet
VELIKA KONKURENCIJA: Bivši zamjenik Donalda Trumpa ulazi u predsjedničku utrku
01. Jun. 20230
Svijet
DOČEK IZ NOĆNE MORE: Bivši potpredsjednik SAD-a izviždan na skupu - „Volim i ja vas…“(VIDEO)
15. Apr. 20230
Svijet
JASAN STAV SJEDINJENIH DRŽAVA: "Gaza mora ostati palestinska zemlja!"
Prije 24 min0
Politika
JOŠ JEDNA GRUPA BH. GRAĐANA ČEKA DA NAPUSTI GAZU: Semir Halilović kaže da je sada sve do Izraela
Prije 25 min0
Sport
NE MOŽEŠ DOKLE HOĆEŠ: Olimpijac protjeran iz atletike jer je lagao za svoje godine
Prije 31 min0
Politika
ZUKAN HELEZ ZAPRIJETIO MILORADU DODIKU: "Izbacit ćemo te iz vlasti"
Prije 40 min0
Svijet
"RUKE SU MU BILE NATOPLJENE KRVLJU": Ovo su jezivi zločini Henryja Kissingera
30. Nov. 20237
Svijet
ZASTRAŠUJUĆE NAJAVE UGLEDNOG THE ECONOMISTA: „Čini se da Putin za sada dobiva rat u Ukrajini, razlog je…“
Prije 18h1
Svijet
ANTONY BLINKEN PORUČIO IZRAELSKIM VLASTIMA: “Prije bilo kakvog nastavka operacije…”
30. Nov. 20230
Svijet
JEZIVO: Sin zloglasnog čečenskog krvoloka Ramzana Kadirova imenovan u…
29. Nov. 20230
trenutak ...
Komentari - Ukupno 2
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.