Svijet
POJAVILE SE NOVE INFORMACIJE O PORIJEKLU KORONE: WHO traži od Kine da ih objavi
19. Mar. 20230
Uzorke je u bazi podataka primijetila Florence Débarre iz francuskog Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja, koja je 14. mata podijelila svoje nalaze sa WHO-om.
Zdravlje
19. Mar. 2023
1
Francuska znanstvenica primijetila je da genetske sekvence koje su kineski istraživači unijeli u bazu podataka upućuju na to da bi novi koronavirus mogao poticati od životinja poput kunopasa koji se prodaju na tržnici Hunan u kineskom gradu Wuhanu. Time je dugotrajna rasprava o porijeklu bolesti COVID-19 dobila je novi zaokret.
Nekoliko dana kasnije, spomenute sekvence su kineski znanstvenici uklonili, no drugi su ih znanstvenici uspjeli preuzeti prije toga i dalje ih istražuju.
Od velike je važnosti da svi podaci koji se odnose na početak ove pandemije budu odmah dostupni. Postoji nekoliko hipoteza koje treba ispitati, uključujući kako je virus ušao u ljudsku populaciju, bilo od šišmiša, preko posrednog domaćina ili kroz proboj u biosigurnosti iz laboratorija. I nemamo konačan odgovor, rekla je Maria Van Kerkhove iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) na press konferenciji održanoj u petak.
Tržnica Huanan dugo se smatrala vjerovatnim izvorištem koronavirusa SARS-CoV-2, budući da su mnogi od prvih slučajeva COVID-19, u decembru 2019. godine, bili kod ljudi koji su kupovali na toj tržnici i na čijim štandovima se prodaju žive i mrtve životinje, ne samo plodovi mora.
Smatra se da su izvorni domaćini virusa SARS-CoV-2 šišmiši, jer oni prenose mnoge koronaviruse, iako novi koronavirus još uvijek nije kod njih pronađen. Predak virusa SARS-CoV-2 možda je prešao sa šišmiša na posrednog domaćina koji se prodaje na tržnici, a zatim na ljude.
Alternativno objašnjenje jest to da je virus izmakao kontroli Instituta za virologiju u Wuhanu, gdje se znalo da istraživači proučavaju koronaviruse šišmiša, ali ne i SARS-CoV-2. Ta ideja među znanstvenicima nije baš popularna, no u februaru je Ministarstvo energetike SAD-a reklo da je to najvjerovatnije objašnjenje, za koje međutim nisu priložili baš nikakve dokaze.
Genetske sekvence koje je Kineski centar za kontrolu i prevenciju bolesti učitao u globalnu virološku bazu podataka GISAID, možda su bacile više svjetla na porijeklo SARS-CoV-2. Ove sekvence izvedene su iz briseva uzetih s raznih površina na tržnici početkom 2020. godine nakon što je ta tržnica zatvorena.
Uzorke je u bazi podataka primijetila Florence Débarre iz francuskog Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja, koja je 14. mata podijelila svoje nalaze sa WHO-om.
Fokusirala sam se na sekvence s tržnice kada sam se prijavila, ali nisam očekivala da ću pronaći podatke koje sam pronašla, rekla je Débarre. Odbila je, međutim, reći bilo što više dok njezina analiza ne bude gotova.
Među uzorcima koji su bili pozitivni na SARS-CoV-2, vidjeli su dokaz životinjskog DNK. Neke od tih životinja uključuju i kunopse, rekla je Van Kerkhove. Prethodno je utvrđeno da su kunopsi (Nyctereutes procyonoides) osjetljivi na SARS-CoV-2 i da ga mogu širiti.
Znamo da ih mogu dobro prenositi, kaže Alice Hughes sa Univerziteta u Hong Kongu. Ipak, to ne dokazuje da su kunopsi ili bilo koja druga životinja na tržnici bili zaraženi virusom u decembru 2019. godine i takve je dokaze sada nemoguće pronaći, ističe Hughes.
Čini se da podaci pružaju uvjerljiv dokaz da su kunopsi i druge životinje bile prisutne na tržištu u kritično vrijeme. Ovo je još jedna karika u lancu koju biste očekivali vidjeti da je pandemija počela na taj način, kaže Jonathan Stoye s Instituta Francis Crick u Londonu.
Na temelju informacija koje je Débarre podijelila s WHO-om, Van Kerkhove je rekla da je WHO službeno zatražio od Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti da ponovno objavi povučene genetske podatke.
Veliki problem je što ti podaci postoje i što nisu lako dostupni međunarodnoj zajednici, a da ne spominjemo da su trebali biti dostupni godinama ranije, naglasila je na kraju, piše New Scientist.
Svijet
POJAVILE SE NOVE INFORMACIJE O PORIJEKLU KORONE: WHO traži od Kine da ih objavi
19. Mar. 20230
Svijet
AMERIČKO MINISTARSTVO OTKRILO: Evo gdje je proizveden koronavirus koji je ubio na stotine hiljada ljudi...
26. Feb. 20230
Zdravlje
BORBA PROTIV KORONAVIRUSA: Europska agencija za lijekove ima novi plan…
17. Feb. 20230
Zdravlje
FRANCUSKI STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Pandemija je ostavila velike posljedice na zdravlje, pogotovo kod…
16. Feb. 20230
Sport
REPREZENTACIJA BiH U OČAJU: Još jedna nevjerovatno loša reakcija Zmajeva rezultirala novim golom Slovačke (VIDEO)
Prije 8 min0
Svijet
PRST U OKO TAJVANU: Honduras i Kina uspostavili diplomatske odnose
Prije 11 min0
Politika
TROJKA I DALJE NA STRANI HDZ-a: "Ako su SDA i DF zabrinuti zbog intervencija OHR-a, neka Lendo prizna volju Parlamenta FBiH"
Prije 20 min3
Politika
SEMIR EFENDIĆ REAGOVAO NA SCHMIDTOVU NAJAVU: "Davanje dodatne uloge kantonima bilo bi pogubno i dovelo bi do kraja krhke demokratije"
Prije 24 min0
Zdravlje
VJEŽBA POBJEDNICA: Greška koja nepotrebno otežava izvođenje planka; Nikada i nikako ne gledajte u...
24. Mar. 20230
Zdravlje
NOVA STUDIJA OTKRIVA: Povećan unos ove hrane može smanjiti rizik od smrti…
24. Mar. 20230
Zdravlje
"NAJUZBUDLJIVIJE OTKRIĆE ZA TIM": Je li moguće liječenje srčanog udara prije nego što se dogodi? Izgleda da će biti
25. Mar. 20230
Zdravlje
TEK 11 MINUTA DNEVNO: Tačno toliko je potrebno da spriječite preuranjenu smrt; Uz samo malo truda možete značjno smanjiti......
Prije 12h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.