RIJETKO IM PRIDAJEMO PAŽNJU: Šta se događa kad bole stopala? Evo kako sami sebi možete pomoći

Na stopala ne obraćamo pažnju dok ne zabole, a jako je važno da su u kvalitetnoj obući te da s vremena na vrijeme dobiju potreban odmor.

  • Zdravlje

  • 05. Okt. 2023  05. Okt. 2023

  • 0

Stopala su dio tijela koji se definitivno naradi tijekom dana. Nose našu težinu, stišću se u cipelama, stoje neprirodno u štiklama…

No rijetko im pridajemo pažnju dok ne zabole. A kad zabole, želite olakšanje.

Da biste riješili problem prvo trebate otkriti otkud on potiče. 

Bol u peti 

Ako vas konstantno boli peta, možda imate plantarni fasciitis. Riječ je o iritaciji ili upali tkiva koja povezuje petnu kost s prstima. Obično najjače boli ujutro kad ustanete iz kreveta. Možete ga osjetiti u peti ili u svodu.  

Nastaje kao posljedica prenapezanja od čega se nakupljaju mikrooštećenja koja uzrokuju propadanje kolagenih vlakana. 

Kako liječiti:  

Odmorite nogu. 

Radite istezanje mišića pete i stopala. 

Uzimajte lijekove protiv bolova koji se izdaju bez recepta. 

Nosite cipele s dobrom potporom svoda i mekim potplatom. 

Izbjegavajte hodati bosongi.

Hladite bolno područje. 

Petni trn još je jedan izvor boli u stopalima. To su abnormalne izrasline kostiju na dnu pete. Možete ih dobiti zbog nošenja pogrešnih cipela ili zbog iskrivljenog i nepravilnog hoda ili držanja, ili čak od aktivnosti poput trčanja. Prije ga se neopravdano krivilo da uzrokuje plantarni fasciitis.

Tendinoza Ahilove tetive

Bol lokalizirana 2 do 5 cm iznad hvatišta tetive za petnu kost i koja je karakteristično vezana za aktivnost i to tako što se pojavljuje na početku, smanjuje tijekom, a povećava nakon aktivnosti. Drugi simptom je jutarnja bol i ukočenost u gornjem nožnom zglobu koja nestaje nakon prvih koraka.

Naziv tendinoza počeo se tek nedavno koristiti jer su istraživanja  pokazala kako se u tetivi ne odvija upala kako se mislilo, pa se iz uporabe izbacio naziv tendinitis jer nastavak -itis označava upalno zbivanje. Tendinoza Ahilove tetive može nastati odjednom, naglo kao tzv. akutni oblik, ili postupno kao kronični oblik. 

Ovaj problem najčešće se javlja u trkača, u kojih čini 6,5 do 11% svih ozljeda. Susreće se i u drugih sportaša kojima su trčanje i skokovi osnovne komponente sportske aktivnosti, npr. u košarkaša, rukometaša, nogometaša, tenisača i drugih. 

Kako liječiti: 

Odmorite nogu.

Koristite led ili hladne obloge na donjem dijelu stopala i peti oko 15 minuta dok osjećate bol.

Stisnite gležanj elastičnim zavojem ili omotom.

Držite stopalo podignuto iznad razine srca što je više moguće, uključujući i kada spavate.

Uzimajte lijekove protiv bolova.  

Metatarzalgija

Naziva se još i Mortonova bolest, a riječ je o boli u području prednjeg dijela stopala, koja može biti izrazito jaka i različitih uzroka. U kasnijoj fazi metatarzalgije mogu se pojaviti bolni natisci na prednjem dijelu tabana, ispod prstiju.

Do ovog problema najčešće dolazi zbog spuštenih poprečnih svodova, a mogu biti posljedica lokalnih promjena na prednjem dijelu stopala. Najčešće se javlja u srednjoj i starijoj životnoj dobi, a uglavnom je izazvan nošenjem neadekvatne obuće i dugotrajnim preopterećenjem prednjeg dijela stopala.

Kako liječiti:

Nosite širu obuću bez povišenih peta.

Izbjegavajte aktivnosti koje dovode do pojave boli.

Masirajte bolno područje ledom više puta dnevno tokom desetak minuta.

Sezamoiditis

U blizini nožnog palca nalaze se dvije košćice koje su povezane samo tetivama. Zovu se sesamoidi. Dobivate sesamoiditis kada se tetive koje ih okružuju ozlijede i upale. To je oblik tendinitisa, čest kod trkača i baletana.

Kako liječiti:

Odmorite noge.

Hladite bolno mjesto.

Nosite jastučić ispod nožnog prsta u udobnoj cipeli.

Zalijepite nožni palac kako biste imobilizirali zglob i omogućili zacjeljivanje.

Nosite cipele s debljim potplatima ili ortopedskim uloškom.

Pitajte svog liječnika o injekcijama steroida ako ništa drugo ne pomaže.  

Reumatoidni artritis

Prvi simptomi reumatoidnog artritisa najčešće se javljaju u području šake ili stopala. Karakteristične su upalne promjene na zglobovima prstiju, a zatim i na gležnju. Uz upale zglobova javljaju se i upalne promjene na tetivama.

Kako liječiti:

Nošenje široke, komotne obuće s mekim ortopedskim ulošcima.

Ortopedska obuća.

Operacija.

(Ordinacija.hr) 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...