Šareni svijet
U SRED EUROPE ARHEOLOZI PRONAŠLI DIVOVSKE CIPELE: Ko ih je mogao nositi
Prije 28 min0
Izložba u prostorijama Olimpijskog muzeja Sarajevo za posjetioce će biti otvorena do 29. februara.
Kultura
07. Feb. 2024 07. Feb. 2024
0
Izložba „Dvanaest dana kada smo bili centar Svijeta“, koju je povodom obilježavanja 40. godišnjice 14. Zimskih olimpijskih igara (ZOI) u Sarajevu priredio Historijski arhiv Sarajevo, otvorena je danas u Olimpijskom muzeju Sarajevo.
Ova nesvakidašnja postavka arhivske građe, vrijednih eksponata i pisanih dokumenata, jedan je u nizu događaja kojim se evociraju sjećanja na Sarajevsku olimpijadu iz 1984. godine, te istovremeno njeguje olimpijski duh glavnog grada Bosne i Hercegovine.
Kako je tim povodom istaknula direktorica Historijskog arhiva Sarajevo Ismeta Džigal-Berkovac, prikazana arhivska građa predstavlja retrospektivu svega onoga što se dešavalo u pripremi organizacije i same realizacije jednog od najvećih svjetskih događaja.
Kazala je kako arhivski dokumenti svjedoče o velikom pregnuću i uspjehu u izgradnji neophodne infrastrukture u kratkom vremenu, čime je u svijet odaslana veličanstvena slika Sarajeva.
Poruke sličnog sadržaja uputila je direktorica Olimpijskog muzeja Sarajevo Senka Ibrišimbegović, izražavajući zadovoljstvo organizacijom izložbe u partnerstvu sa Historijskim arhivom, podcrtavajući kako ona svjedoči o danima kada je Sarajevo bilo centar Svijeta u promoviranju civilizacijskih vrijednosti, olimpijskog i duha zajedništva, koje glavni grad BiH i danas baštini.
Najavila je kako će se pristupiti digitalizaciji svih dokumenata i arhivske građe koji se odnose na 14. ZOI u Sarajevu, podsjećajući kako su vrata Olimpijskog muzeja otvorena za sve posjetioce, te da osim u sadržaj izložbe mogu steći uvid u stalnu i bogatu muzejsku postavku.
Arhivist i jedan od autora izložbe Armin Džunuzović Feni je kazao kako aktuelna postavka sadrži dio opusa koji Historijski arhiv baštini, odnosno dvanaest panoa koji simboliziraju broj dana Olimpijade.
Dodao je kako je Sarajevska olimpijada trajna inspiracija za sve one kojima su na srcu vrijednosti koje ona promovira i baštini.
Četrnaeste zimske olimpijske igre održane su u Sarajevu od 8. do 19. februara 1984. godine. Na Igrama je u šest sportova nastupilo ukupno 1.272 takmičara iz 49 zemalja. A po ocjenama označene su kao jedne od najbolje organiziranih zimskih olimpijskih igara u historiji. Izbor Sarajeva za grada domaćina 14. zimskih olimpijskih igara objavljen je 18. maja 1978. tokom 80. sjednice Međunarodnog olimpijskog komiteta u Atini. Gradovi protivkandidati bili su japanski Sapporo i švedski Göteborg.
Izložba u prostorijama Olimpijskog muzeja Sarajevo za posjetioce će biti otvorena do 29. februara, a njenu organizaciju podržali su Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Olimpijski muzej Sarajevo - Gradski muzeji Sarajevo, Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine, Turistička zajednica Kantona Sarajevo.
Šareni svijet
U SRED EUROPE ARHEOLOZI PRONAŠLI DIVOVSKE CIPELE: Ko ih je mogao nositi
Prije 28 min0
Hronika
NEBO SE IZNENADA POTPUNO SMRAČILO: Dramatične posljedice velikog nevremena u Splitu, brojne gradske ulice pod vodom (VIDEO, FOTO)
Prije 29 min0
Regija
JULI JE, A TEMPERATURA NULA STEPENI: U Sloveniji pao snijeg
Prije 35 min0
Ekonomija
ČOKOLADA POSTAJE LUKSUZ?: Cijene otišle u nebo, ali potražnja ne jenjava
Prije 38 min0
Kultura
KAD ON KAŽE, ONDA JE, VALJDA, TAKO: Morgan Freeman tvrdi da svi trebaju pogledati ovu TV seriju (VIDEO)
Prije 17h0
Kultura
DAMIR ŠAGOLJ O GAZI: "Tamo je smrt sveprisutna, poređenje sa Sarajevom moguće je samo..." (VIDEO)
Prije 14h0
Kultura
SPOJ POEZIJE I MUZIKE: U prelijepom ambijentu Olimpijskog muzeja glumice Muratović i Lepić-Redžepović očarale publiku (FOTO)
06. Jul. 20250
Kultura
VAŽNOST OČUVANJA KULTURE SJEĆANJA: Otvorena druga Međunarodna ljetna škola Memorijalnog centra Srebrenica
05. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.