Gastro
SADRŽI OTROVAN SASTOJAK: Niste ni svjesni šta unosite u organizam jednom konzervom tunjevine
08. Sep. 20240
Iako je preuranjeno zaključiti da su konzervansi u hrani štetni, studija naglašava mogućnost neželjenih posljedica na zdravlje crijeva zbog tih hemikalija.
Zdravlje
20. Feb. 2024
0
U nedavnoj studiji koju su proveli istraživači sa Univerziteta Chicago i Illinois Urbana-Champaign, izrazili su zabrinutost u vezi s utjecajem uobičajenog konzervansa nisina, koji se nalazi u raznim prehrambenim proizvodima, na mikrobiom ljudskih crijeva.
Nisin je, u biti, antibiotik koji se već dugo dodaje našoj hrani, ali nije dobro proučeno kako bi mogao utjecati na naše crijevne mikrobe, pojašnjava mikrobiolog Zhenrun Zhang.
Nisin, kategoriziran kao lantibiotik, poznat je po svojoj upotrebi u sprječavanju kontaminacije hrane. Studija je, međutim, istraživala šest tvari sličnih nisinu protiv korisnih i štetnih bakterija iz ljudskih crijeva. Rezultati su bili različiti, pri čemu je svaki lantibiotik utjecao, i na patogene, i na komenzalne bakterije koje podržavaju zdrava crijeva. Istraživanje je objavljeno u časopisu ACS Chemical Biology.
Ova je studija jedna od prvih koja je pokazala da su crijevni komenzali (bakterije koje sprječavaju kolonizaciju i prevladavanje mikroorganizama, op.ur.) osjetljivi na lantibiotike i ponekad su osjetljiviji od patogena, naglašava Zhang. Istraživanje postavlja pitanja o utjecaju konzervansa i konzervirane hrane na zdravlje želuca.
Iako je preuranjeno zaključiti da su konzervansi u hrani štetni, studija naglašava mogućnost neželjenih posljedica na zdravlje crijeva zbog tih hemikalija. Zhang stoga izražava zabrinutost zbog trenutnih razina lantibiotika u hrani.
S razinama lantibiotika koji su trenutno prisutni u hrani, vrlo je vjerovatno da bi mogli utjecati i na zdravlje naših crijeva, kaže.
Povijesno gledano, konzervansi za hranu evoluirali su od osnovnih aditiva poput soli i alkohola do složenijih sastojaka koji sprječavaju rast bakterija i plijesni, produžujući rok trajanja hrane. Nedavna istraživanja sugeriraju da metode obrade hrane mogu imati različite implikacije na naše cjelokupno zdravlje. No, ostaje neizvjesno uzrokuju li povećane količine lantibiotika u prerađenoj hrani posredno štetu, budući da postoji i njihova prirodna proizvodnja u ljudskim crijevima.
Čini se da lantibiotici i bakterije koje proizvode lantibiotike nisu uvijek dobri za zdravlje, pa tražimo načine da se suprotstavimo potencijalnom lošem utjecaju dok iskorištavamo njihova korisnija antimikrobna svojstva, zaključuje Zhang.
Šareni svijet
ONA IMA NAJVEĆE USNE NA SVIJETU I TRPI NESNOSNE BOLOVE: Zašto doktori odbijaju da joj pomognu? (FOTO)
Prije 14 min0
Svijet
ŠOKANTNO SVJEDOČENJE HUMANITARCA: "Vidio sam kolege koji pucaju na gladne Palestince"
Prije 22 min0
Svijet
NAKON VIŠE OD DESETLJEĆA: Britanski ministar u posjeti Siriji
Prije 28 min0
Društvo
HERCEGOVAČKA LJEPOTICA PONOVO BLISTA: Otvorena Hafizova – Muje Kotezlije džamija
Prije 28 min0
Zdravlje
TENISKOM TRENERU DIJAGNOSTICIRANA ZLOĆUDNA BOLEST: Sve je počelo s čudnim simptomima i osjećajem pijanstva...
04. Jul. 20250
Zdravlje
OVAJ ZDRAVI HLJEB MOGU SVI NAPRAVITI: Gotovo je za 5 minuta, a potrebno vam je samo nekoliko sastojaka
04. Jul. 20250
Zdravlje
KLASA OPTIMIST: Ova navika će vam, tvrde stručnjaci, produžiti život za deset godina, odmah možete startovati
04. Jul. 20250
Zdravlje
SENZACIONALNO OTKRIĆE NAUČNIKA: Gljiva iz Tutankamonove grobnice ubija ćelije raka, godinama je smatrana smrtonosnom...
04. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.