Jeste li znali
OVO NE IZGLEDA DOBRO: Naučnici došli do zapanjujućih otkrića, Zemlja gubi svoju ravnotežu
11. Apr. 20250
Globalna prosječna površinska temperatura zraka porasla je na 17,15 stepeni Celzijusa – 0,06 stepeni više od nedjeljnog rubnog rekorda prema podacima Službe za klimatske promjene Copernicus, koja prati takve obrasce od 1940. godine.
Svijet
24. Jul. 2024 24. Jul. 2024
0
Ponedjeljak, 22. jula ponovno je bio najtopliji dan u historiji mjerenja temperatura, sudeći po preliminarnim podacima agencije za nadzor temperatura Europske unije, prenosi Fena.
Globalna prosječna površinska temperatura zraka porasla je na 17,15 stepeni Celzijusa – 0,06 stepeni više od nedjeljnog rubnog rekorda prema podacima Službe za klimatske promjene Copernicus, koja prati takve obrasce od 1940. godine.
Rekord je posljednji put postavljen četiri uzastopna dana početkom jula 2023. Prije toga najtopliji dan bio je u augustu 2016.
“Prošlog ponedjeljka možda je postavljen novi globalni rekord za najtopliju apsolutnu globalnu prosječnu temperaturu ikada – pod tim mislim na desetke hiljada godina unatrag”, kazao je klimatolog Karsten Haustein Univerziteta Leipzig u Njemačkoj.
Posljednjih dana u gradovima Japana, Indonezije i Kine zabilježene su rekordne vrućine. Zemlje Zaliva također su usijane zbog toplotnih indeksa – uzimajući u obzir vlažnost – koja prelaze 60 stepeni Celzijusa. U međuvremenu su temperature u dijelovima Evrope skočile preko 45 stepeni Celzijusa.
Klimatske promjene, podstaknute sagorijevanjem fosilnih goriva, zaostaju za rekordom, tvrde naučnici. Za razliku od prošle godine, u kojoj su se klimatske promjene udružile s klimatskim obrascem El Nino i postavile novi dnevni rekord, ovog jula to, međutim, nije slučaj.
Haustein je kazao kako je “nevjerovatno” da je rekord oboren sada kada je svijet duboko u neutralnoj teritoriji, i više ne trpi utjecaj El Nina, prenosi Reuters.
Jeste li znali
OVO NE IZGLEDA DOBRO: Naučnici došli do zapanjujućih otkrića, Zemlja gubi svoju ravnotežu
11. Apr. 20250
Evropa
KLIMATSKE PRILIKE U EVROPI ALARMATNE: Temperature u martu za 2,41 stupnja više od prosjeka
08. Apr. 20250
Šareni svijet
STRUČNJAK UOČIO VELIKU PROMJENU U ZRAKU I VODI: "Morate znati, na rubu smo katastrofe"
23. Nov. 20240
Šareni svijet
PLANETA JE SVE TOPLIJA: Globalne temperature dosegle 30-godišnji maksimum
15. Avg. 20240
Vijesti
VAŽNA OBAVIJEST ZA VOZAČE: Izmjene saobraćaja u Sarajevu u nedjelju zbog održavanja međunarodne utrke
Prije 16 min0
Regija
VUČIĆ ĆE NAZAD KUĆI PJEVAJUĆI: EU na sve načine pokušava opravdati njegovu posjetu Moskvi!
Prije 26 min0
Regija
"SVE SAM REKAO": Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović o izjavi mitropolita Joanikija
Prije 37 min0
Evropa
U EUROPSKOM PARLAMENTU POZVALI NA REAKCIJU ZBOG VUČIĆEVOG ODLASKA U MOSKVU: "Rekli ste da će biti sankcija..."
Prije 38 min0
Svijet
DRAMA NA NEBU: Evo šta se dogodilo nakon što je Indija napala Pakistan...
08. Maj 20250
Svijet
PONOS FRANCUSKE VOJNE INDUSTRIJE ZAVRŠIO NA ZEMLJI: Evo kako je Pakistan uspio u jednoj noći oboriti pet indijskih borbenih aviona... (FOTO, VIDEO)
07. Maj 20250
Svijet
BJESNI RAT IZMEĐU NUKLEARNIH SILA: Pakistan oborio tri indijska borbena zrakoplova, raste broj mrtvih, zastrašujuće snimke s lica mjesta...
07. Maj 20250
Svijet
POČEO RAT: Indija napala Pakistan, svijet u strahu od eskalacije sukoba (VIDEO)
06. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.