Mini market
KOMENTAR ĐURE KOZARA: "Kako RS-u koji je entitet u suverenoj Bosni i Hercegovini, mogu biti važne sposobnost i opremljenost Vojske Srbije u drugoj državi?"
01. Okt. 20241
Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja na Zapadnom Balkanu jedan je od jedinstvenih mehanizama koji se kontinuirano i dosljedno primjenjuje, ali se sada u arsenalima nalaze i borbeni sistemi kojih nema u ovom dokumentu
Mini market
10. Sep. 2024 10. Sep. 2024
1
Piše: Đuro KOZAR (Oslobođenje)
Zapadni Balkan, kupovinom aviona Rafal, raketnih sistema Himars i drugih borbenih sredstava, ponovo obnavlja utrku u naoružavanju i zbog toga u prvi plan stavlja dvojbu: da li je taj arsenal u svrhu mira i sigurnog okruženja – ili je prijetnja nekom novom ratu? Sljedeće pitanje je: koliko se u ovoj regiji kontroliraju brojno stanje i vrste oružja? Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja, pod pokroviteljstvom OESS-a, potpisan je 1996. u Firenci i od tada je jedan od ključnih mehanizama za očuvanje i promicanje sigurnosti i stabilnosti u regiji, a svakako jedan od najuspješnijih elemenata Dejtonskog sporazuma. On je u potpunosti ispunio svoju svrhu tako da su redukcije i ograničenja naoružanja po kategorijama na kraju ratova 90-ih ne samo limitirale kapacitete vojnih snaga u regiji nego su stvorile uvjete za uspostavljanje neophodnog balansa, što je doprinijelo i ukupnoj percepciji besmislenosti poduzimanja vojnih operacija protiv neke države u jugoistočnoj Evropi. Sporazum je obuhvatio redovne kontrole naoružanja, što je omogućavalo važnu razinu transparentnosti o ovom pitanju i tako podsticalo izgradnju povjerenja, a time i suradnju između država u oblasti obrane i oružanih snaga.
Podsjetit ću da su ovim sporazumom propisani limiti za pet vrsta konvencionalnog oružja (borbeni avioni, jurišni helikopteri, tenkovi, oklopna vozila i topovi), ali u međuvremenu su vojske u regiji nabavile raketne sisteme, top-haubice, dronove i druga sredstva kojih nema u sporazumu. To znači da se kontrolira samo ono što se ponudi u magacinima ili na poligonima i da postoje određena ograničenja. U međuvremenu Hrvatska i Crna Gora su postale članice NATO-a, Srbija je proklamirala vojnu neutralnost, dok je Bosna i Hercegovina ušla u kandidatski proces prijema u Alijansu, što je kod potpisnika utjecalo na obim i vrstu oružja. Limiti koji su prethodno ograničavali broj oružja više nisu bili validni, tim prije jer vojske u regije prednost u nabavci daju kvalitetu, naprimjer, većem dometu i preciznosti oružja. Stalno vijeće OESS-a 2014. godine donijelo je odluku o prijenosu kontrole oružja isključivo na stranke, čime je prvobitni sporazum izmijenjen i dopunjen, a te dopune potpisala su četiri ministra vanjskih poslova: Zlatko Lagumdžija (BiH), Igor Lukšić (Crna Gora), Vesna Pusić (Hrvatska) i Ivica Dačić (Srbija). Na taj način okončan je mandat OESS-a i kontrola oružja prepuštena je potpisnicima sporazuma koji se bilateralno dogovaraju – kad će i gdje vršiti nadzor.
Snažan suport u provedbi ovog sporazuma daje Centar za sigurnosnu suradnju zemalja jugoistočne Evrope RACVIAC, čiji je član i BiH, koji je u Rakitju kod Zagreba. Od svog osnivanja 2001, Centar svake godine organizira tečajeve za inspektore, a u programu ima i značajan broj tematskih skupova o sigurnosti i stabilnosti jugoistočne Europe. U jesen 2008. pozvan sam i, zajedno sa skupinom intelektualaca iz svih dijelova bivše države, sudjelovao na petodnevnom seminaru u RACVIAC-u. U ljeto 2021, na 25. godišnjicu potpisivanja Sporazuma iz Firence, sačinjena je analiza njegove provedbe prema kojoj su uništena ukupno 10.292 komada oružja, provedeno 476 misija, 776 inspekcija i 129 inspekcija redukcije naoružanja. U međuvremenu, smanjen je broj objekata inspekcije i broj inspekcijskih kvota, a oko 1.300 asistenata i 140 gostiju promatrača iz 29 zemalja članica OESS-a svojim je sudjelovanjem podržalo provedbu inspekcija. Ovo potvrđuje predanost stranaka, ali i međunarodne zajednice, jačanju suradnje u području sigurnosti kako bi se ojačali transparentnost i povjerenje u regiji. Zbog krize uzrokovane pandemijom koronavirusa u 2020. prvi put nisu izvršene inspekcije prema sporazumu, ali se suradnja u toj godini odvijala u formi videokonferencija. Već 2021. provedba Sporazuma je nastavljena i teče i danas.
U kontekstu rastuće zabrinutosti za sigurnost našeg kontinenta Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja prepoznat je kao jedan od rijetkih i jedinstvenih mehanizama koji se kontinuirano i dosljedno primjenjuje od potpisivanja i ispunjava svoju svrhu, ali također stvara mostove gdje ih je rat uništio. Države potpisnice žele nastaviti daljnju afirmaciju i prijenos iskustava u provedbi Sporazuma, ali i održati ga relevantnim u 21. stoljeću, surađujući ne samo s OESS-om već i s drugim međunarodnim partnerima poput NATO-a, EU, RACVIAC-a i dr. Teži se bilateralnim kontaktima, kao i poboljšanju suradnje s nevladinim sektorom na podizanju svijesti donositelja odluka o važnosti nadzora naoružanja kao alata u funkciji nacionalne, regionalne i globalne sigurnosti.
Mini market
KOMENTAR ĐURE KOZARA: "Kako RS-u koji je entitet u suverenoj Bosni i Hercegovini, mogu biti važne sposobnost i opremljenost Vojske Srbije u drugoj državi?"
01. Okt. 20241
Mini market
OSVRT ĐURE KOZARA: "Izvjesnost ponovnog obaveznog vojnog roka u Hrvatskoj pojačava kontekst ratnih sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, a dodatno uvjerava i..."
24. Sep. 20240
Mini market
OSVRT ĐURE KOZARA: “Dužnosnici RS-a tvrde da u vojnoj neutralnosti slijede Srbiju koja se naoružava, ali zašto onda osporavaju moderniziranje Oružanih snaga BiH?”
17. Sep. 20240
Društvo
KOZAR O BORBENIM AVIONIMA KOJE KUPUJU SUSJEDI: "Rabljeni Rafali, nakon generalnog remonta mogu uspješno letjeti još deset i više godina..."
03. Sep. 20240
Društvo
IMAM MUSTAFIĆ O DIRLJIVOM LJUDSKOM GESTU: "Kada je Božo saznao da je za Jablanicu, odbio je da naplati!"
Prije 47 min0
Hronika
IMAM DŽAMIJE U DONJOJ JABLANICI OPISUJE JEZIVE TRENUTKE: "Bili smo se halalili i čekali sudbinu"
Prije 1h0
Sport
VELIKI SKANDAL U SRBIJI: Masovna tuča navijača i policije, sudija sklonio igrače sa terena (VIDEO)
Prije 1h0
Regija
STANJE U PODGORI POVOLJNIJE: Voda se povukla s ulica i iz kuća
Prije 1h0
Mini market
MUTNI POSLOVI U REPUBLICI SRPSKOJ: Radniku u Istočnom Sarajevu isplaćena mjesečna plaća u iznosu od...
03. Okt. 20240
Mini market
VUKANOVIĆ OBJAVIO DOKUMENTE: "Detalji pljačke vijeka, preko Kineza do džepova moćnika i crnih fondova SNSD-a..."
03. Okt. 20240
Mini market
NAKON ŠTO SU DANAS ZVANIČNO OTKAZALI KAMPANJU: Čelnici Naše stranke u zakupljenom terminu na privatnoj televiziji "halalili" žrtvama poplava iz Jablanice
04. Okt. 20240
Mini market
DRAGAN BURSAĆ: A gdje je Porfirijevom mediteranskom narodu, da prostite, more?
03. Okt. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.