Vijesti
IZAZVAO NAJVEĆU KRIZU OD DEJTONA I GOTOVO UVEO DRŽAVU U RAT: Kako je Dodik dogovorio i realizovao pokajnički let pred kadije Suda BiH? (VIDEO)
Prije 20 min0
Pisao je pripovijetke i romane za djecu i odrasle, književne i pozorišne kritike, književne reportaže, crtice i članke. Njegove knjige prevedene su na više od 30 svjetskih jezika
Sjećanje
11. Okt. 2024
0
Na današnji dan, 11. oktobra 1923. godine u Bjelaju kod Bosanskog Petrovca. rođen je Ahmet Hromadžić, jedan od rijetkih pisaca na ovim prostorima koji je njegovao bajku kao književni rod.
Osnovnu školu završio je u Bosanskom Petrovcu, a Tehničku i Višu pedagošku školu u Sarajevu.
Kao urednik u poduzeću Veselin Masleša pokreće i uređuje legendarnu biblioteku Lastavica, koja je u svojoj dugogodišnjoj historiji objavila niz najznačajnijih imena domaće i svjetske književnosti za djecu.
Zajedno sa drugim piscima je pokrenuo međunarodnu književnu manifestaciju Sarajevski dani poezije u organizaciji Društva pisaca BiH 1962. godine.
Neka od najpoznatijih Hromadžićevih djela su: Labudova poljana, Patuljak vam priča, Dječji pisci o sebi, Okamenjeni vukovi, Zelengor, Bistri potoci, Bijeli svijet, Dječak jaše konja, Zelena šuma, Igmanski marš, Desant na Drvar, Bihaćka republika, Partizanska mornarica, Petrova gora, Bijeli slavuj i druge.
Pisao je pripovijetke i romane za djecu i odrasle, književne i pozorišne kritike, književne reportaže, crtice i članke. Njegove knjige prevedene su na više od 30 svjetskih jezika.
Zbog svog stila pisanja i prihvatljivosti djela kod čitalačke publike Hromadžić je često nazivan “bosanskim Andersenom”. Za književni rad dobio je brojne nagrade i priznanja.
Ahmet Hromadžić je preminuo 1. januara 2003. godine u Sarajevu.
Osnovna škola u Bosanskom Petrovcu 2007. godine promijenila je ime u OŠ Ahmet Hromadžić, a na porodičnoj kući u Ulici Pekiska postavljena spomen ploča sa njegovim imenom. U Bihaću se u okviru Kantonalne i univerzitetske biblioteke otvarila spomen soba Ahmeta Hromadžića.
Unatoč brojnim priznanjima i ostavštini koja je ostala iza njega, Ahmet Hromadžić nema ulicu u Sarajevu.
Vijesti
IZAZVAO NAJVEĆU KRIZU OD DEJTONA I GOTOVO UVEO DRŽAVU U RAT: Kako je Dodik dogovorio i realizovao pokajnički let pred kadije Suda BiH? (VIDEO)
Prije 20 min0
Vijesti
AVDO AVDIĆ O LICEMJERJU LAKTAŠKOG VOŽDA: "Dodik je priznao institucije tek kada su mu obećale da ga neće pritvoriti" (VIDEO)
Prije 41 min2
Vijesti
SLADIĆ PROGNOZIRA PROMJENE: "Vrelina stiže kraj, ali..."
Prije 46 min0
Politika
LJUBIŠA PETROVIĆ O DODIKOVOJ PRESUDI: "Prešao igricu, izdigao se iznad pravosuđa"
Prije 57 min0
Sjećanje
AUTENTIČNI I RIJETKO VIĐENI SNIMCI: Prvi svjedoci genocida - sirovi glasovi istine dok je svijet još šutio (VIDEO)
03. Jul. 20250
Sjećanje
REPORTAŽA FRANCUSKOG RADIJA O GENOCIDU U SREBRENICI: Sjećanja Florence Hartmann i Ramize - "Avioni su nam bacali pokvarenu hranu"
Prije 19h0
Sjećanje
SJETIMO SE VELIKOG PRIJATELJA NAŠE ZEMLJE: Prošlo je tačno 30 godina od smrti Alexandera Langera, bio je uz nas kad je bilo najteže
03. Jul. 20250
Sjećanje
PORICANJE KAO ORUŽJE: "Genocid u Srebrenici dio je i holandske historije"
03. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.