Sjećanje
VODILE SU SE ŽESTOKE BORBE: Na današnji dan prije 32 godine ARBiH odbranila je Bihać
Prije 10 min0
TOS-2 Tosočku je Rusija prvi je put pokazala tokom vojnih vježbi na Kavkazu 2020. godine, u Ukrajini je prvi put korištena 2023.
Svijet
17. Feb. 2025
0
Ukrajinske snage su objavile da su na prvoj liniji fronte kod Pokrovska po prvi put uništile moćni i vrlo rijedak ruski 220-milimetarski višecijevni bacač raketa Tosočka, piše News Ukraine.
‘Prvi uništeni ruski MLRS TOS-2 kalibra 220 mm. 14. februara 2025., smjer Pokrovsk‘, stoji u kratkom priopćenju.
Kako su primijetili analitičari Defense Expressa, nisu poznati detalji uništenja, kao ni kakvim je oružjem Tosočka izbačena iz stroja.
️russians lost their 220-mm heavy flamethrower system TOS-2 "Tosochka" for the first time in the Pokrovsk sector, – OSINT.
— BLYSKAVKA (@blyskavka_ua) February 16, 2025
Defense Express suggests that the Tosochka was hit by fiber-optic FPV drones.
Current fundrising for the Armed Forces of Ukraine.
PayPal… pic.twitter.com/EU9fEEFs1n
Međutim, analitičari sugeriraju da je sistem Tosočka vjerovatno pogođen korištenjem FPV dronova s optičkim vlaknima.
Rusija se 2023. godine pohvalila upotrebom svoje nadograđene verzije TOS-2 Tosočka na bojnom polju. Ukrajinski dronovi prvi su put uočili ovo vozilo na bojnom polju prije godinu dana.
Foto: Profimedia
TOS-2 Tosočka je novi sistem razvijen na temelju teških sustava bacača plamena kao što su TOS-1 Buratino i TOS-1A Solntsepjok, koje Rusija koristi u Ukrajini.
TOS-2 Tosočku je Rusija prvi je put pokazala tijekom vojnih vježbi na Kavkazu 2020. godine.
Od 15. februara gubici ruske vojske u ratu protiv Ukrajine iznosili su 1730 vojnika. Ukrajinske snage također su uništile 84 oklopna transportera i 77 vozila.
Prema izvješću Međunarodnog instituta za strateške studije, ruski gubici u opremi i ljudstvu u ratu protiv Ukrajine su iznimno veliki, ali su njihove snage djelomično popunjene. Zbog toga su okupatori spremni nastaviti svoju ofenzivu i idućih godinu dana.
U međuvremenu, prema Institutu za proučavanje rata, Rusija je nadoknadila svoje gubitke tenkova 2024., ali bi sada mogla imati problema zbog nedostatka oklopnih vozila.
Sjećanje
VODILE SU SE ŽESTOKE BORBE: Na današnji dan prije 32 godine ARBiH odbranila je Bihać
Prije 10 min0
Hronika
CURE DETALJI UŽASA U RUSIJI: Pod isprskan krvlju, umočio ruku i nacrtao kukasti krst"
Prije 16 min0
Hronika
TUGA OKOVALA BH. GRAD: Građani oplakuju stradalu planinarku
Prije 20 min0
Politika
PERSONALIZOVAO STRANKU ZA ODLUČUJUĆU BITKU U OKTOBRU: Savez za bolju budućnost BiH vratio ime u SBB – Fahrudin Radončić
Prije 24 min0
Svijet
40 SATI STRAVE: Bukte krvavi sukobi, skoro 200 mrtvih, NASILJE KLJUČA - U isto vrijeme počelo ubijanje po bolnicama, školama i pijacama
04. Feb. 20260
Svijet
IRAN UZVRAĆA NA PRIJETNJE: Predstavili najmoćniju raketu i poručili - "Odsad udaramo prvi!"
05. Feb. 20260
Svijet
NUKLEARNI STRUČNJAK TONČI TADIĆ UPOZORAVA: "Ako bi se potvrdilo da Iran ima nuklearnu bombu, to bi otvorilo vrata..."
05. Feb. 20260
Svijet
INTERVJU KOJI JE ZATRESAO CIJELI SVIJET: Nadbiskup Jeruzalema otkrio kakvu torturu kršćani trpe od Izraelaca - "PLJUJU NAS, NAPADAJU CRKVE...! (VIDEO)
06. Feb. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.