IDI, IDI, NESANICE: Ukoliko imate problema s snom, ovo bi vam moglo pomoći...

Nadalje, korisnici aplikacije možda već daju prioritet zdravlju, što traži opširnija istraživanja.

  • Zdravlje

  • 25. Mar. 2025  

  • 0

Nedavna studija sa Univerziteta Tsukuba u Japanu naglašava povezanost između sastava prehrane i kvalitete sna. Japanski znanstvenici su analizirali podatke od 4825 pojedinaca, koji su koristili mobilne aplikacije za praćenje prehrane i spavanja, uzimajući u obzir faktore kao što su dob, spol i indeks tjelesne mase (BMI).

Hranjive tvari i trajanje sna

Veći ukupni unos energije, masti i natrija bio je povezan s kraćim ukupnim vremenom spavanja, dok je veći unos proteina i dijetalnih vlakana bio povezan s dužim ukupnim vremenom spavanja, pišu autori istraživanja koje je objavljeno u časopisu Journal of Medical Internet Research.

Osim toga, veći unos vlakana korelirao je s bržim uspavljivanjem i manjim brojem noćnih buđenja, što potvrđuje ranija istraživanja koja povezuju konzumaciju vlakana s boljim snom.

Uloga proteina i zdravlje crijeva

Iako razlike u spavanju nisu bile značajne, sudionici istraživanja s većim unosom proteina spavali su nešto više od 15 minuta duže tokom noći u prosjeku, a ta mala poboljšanja mogla bi imati dugoročne koristi. Autori istraživanja sugeriraju da više faktora doprinosi takvim rezultatima. Čini se da povećana konzumacija proteina potiče moždane hemikalije poput melatonina i serotonina, koje su bitne za regulaciju sna.

Nedavne studije sugeriraju da promjene u crijevnom mikrobiomu mogu utjecati na spavanje i apsorpciju hranjivih tvari, dodaju japanski znanstvenici. Zdravija crijeva, stoga, mogu potaknuti bolju kvalitetu sna i obrnuto.

Ograničenja i daljnja istraživanja

Studija se oslanja na podatke koje su njezini sudionici sami prijavili i nedostaju joj izravni uzročno-posljedični zaključci. Varijable kao što su vrijeme obroka i tjelesna aktivnost ostaju neispitane. Nadalje, korisnici aplikacije možda već daju prioritet zdravlju, što traži opširnija istraživanja.

Poznato je da su unos hrane i spavanje dvosmjerno povezani. Unos zdrave hrane povezan je s poboljšanom kvalitetom sna, dok se pokazalo da konzumacija prerađene hrane i hrane s visokim udjelom slobodnih šećera pogoršava kvalitetu sna, zaključuju japanski znanstvenici.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...