ALARMANTNO: Ovi poremećaji u prehrani mogu imati ozbiljne posljedice, obratite pažnju na simptome...

Oko 9% svjetske populacije tokom života razvit će neki oblik poremećaja u prehrani, a ovakvi poremećaji u Europi pogađaju čak 1 od 10 tinejdžera.

  • Zdravlje

  • 10. Maj 2025  

  • 0

Poremećaji u prehrani ozbiljni su mentalni poremećaji koji uključuju nezdrave obrasce prehrane, iskrivljenu sliku tijela i često duboke emocionalne probleme. Mogu imati ozbiljne fizičke posljedice i zahtijevaju stručnu pomoć. 

Poremećaji u prehrani nisu samo "o hrani". Oni su često povezani s emocionalnim bolestima, perfekcionizmom, traumama i niskim samopouzdanjem. Anoreksija, ortoreksija, bigoreksija, osjećaj krivnje, srama, gubitka kontrole.

Oko 9% svjetske populacije tokom života razvit će neki oblik poremećaja u prehrani, a ovakvi poremećaji u Europi pogađaju čak 1 od 10 tinejdžera.

Poremećaji u prehrani, poput anoreksije, bulimije ili nespecifičnih oblika izbjegavanja hrane, ozbiljan su psihički problem koji sve češće pogađa djecu i mlade. Iako se u javnosti često romantizira ili banalizira, riječ je o stanju koje može ugroziti zdravlje, ali i život, stoga je jako važna rana reakcija roditelja.

Gostujući u podcastu PSIHOLOGiJA na radio Sljemenu, dr. Hrvoje Handl, psihijatar i psihoanalitičar iz Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, osvrnuo se na važnu, ali osjetljivu temu: kako roditelji mogu prepoznati da nešto nije u redu i kako reagirati.

Ne bih htio roditeljima govoriti da su posebno odgovorni i krivi. Svaki roditelj koji pazi i voli svoje dijete ima pravo na psihološke obrane, to je ljudski, rekao je dr. Handl.

Drugim riječima, roditelji često iz brige i straha ne žele odmah vidjeti da njihovo dijete ima ozbiljan problem. No, kad jednom nešto naslute, važno je da obrate pažnju i ne zatvaraju oči.

- Važno je da onda kad je shvatio, i da sad kad recimo sluša ovo i osvrne se malo na svoje dijete, shvati neke najosnovnije znakove, dodaje.

Ti znakovi, ističe dr. Handl, često nisu odmah očiti, ali mogu uključivati:
- izbjegavanje obroka
- bljedilo i iscrpljenost
- ožiljke na nadlanicama od zubi (kao posljedica povraćanja)
- krvave oči
- lagana nateknuća oko žlijezda slinovnica (koja se javljaju nakon povraćanja)

- Ako roditelj prepozna takve znakove kod svog djeteta, ne treba čekati. Ako je dijete maloljetno, treba ga energično uzeti za ruku i odvesti pedijatru, poručio je dr. Handl.

U Zagrebu preporučuje Kliniku za dječje bolesti KBC-a Sestre milosrdnice, gdje "jako dobro znaju što će s tim". No dodaje da to može biti i bilo koji pedijatar bilo gdje u Hrvatskoj.

- Pothranjenost nosi izuzetno velike rizike, i kod djevojčica i kod dječaka. Zato je važno reagirati na vrijeme, upozorio je.

Poremećaji u prehrani često su povezani s dubokim emocionalnim bolom, osjećajem nedostatnosti, anksioznošću ili potrebom za kontrolom. Ne radi se samo o hrani – već o psihičkom teretu koji dijete ili adolescent ne zna drugačije izraziti. Upravo zato, pravovremena pomoć i stručna podrška ključne su za oporavak.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...