ZA SVE ONE KOJI PREVIŠE TROŠE: Praktični vodič za praćenje troškova

Istražite ponude banaka i finansijskih institucija za oročenu štednju ili štedne račune sa što višom kamatom.

  • Ekonomija

  • Prije 9h  

  • 0

U vremenu kada troškovi života rastu, a neizvjesnost na finansijskim tržištima i dalje postoji, pametna štednja postaje ključna za sigurniju budućnost. Bez obzira na visinu prihoda, svako može primijeniti nekoliko efikasnih metoda kako bi bolje kontrolisao svoje finansije i izgradio finansijsku sigurnost.

Pravilo 50/30/20

Ova metoda podrazumijeva da 50% prihoda trošite na osnovne potrebe (stanovanje, hranu, režije), 30% na lične želje i razonodu, dok 20% ide u štednju ili otplatu dugova. Jasna raspodjela pomaže da se novac ne rasipa i da se izdvaja stabilan dio za štednju.

Automatska štednja

Postavite na svom računu automatski transfer dijela plate ili prihoda na štedni račun svakog mjeseca. Na ovaj način, štednja postaje redovna i ne možete je zaboraviti ili potrošiti impulsivno.

Ulaganje u depozite s vašim kamatama

Istražite ponude banaka i finansijskih institucija za oročenu štednju ili štedne račune sa što višom kamatom. Oročeni depoziti donose sigurnost i solidnu zaradu, posebno ako se novac ne dira tokom dogovorenog perioda.

Diversifikacija ulaganja

Ako imate veću sumu novca, razmislite o ulaganju u različite instrumente: državne obveznice, investicione fondove, nekretnine ili čak zlato. Diversifikacija smanjuje rizik i može povećati prinos na duži rok.

Praćenje troškova i budžetiranje

Redovno bilježite svoje prihode i rashode. Razumijevanje kuda novac odlazi prvi je korak ka uštedi. Danas postoje mnoge aplikacije koje olakšavaju praćenje ličnih finansija.

Izbjegavanje nepotrebnih dugova

Visoke kamate na kreditnim karticama i potrošačkim kreditima mogu brzo pojesti ušteđeni novac. Pametna štednja podrazumijeva i racionalno zaduživanje, odnosno izbjegavanje nepotrebnih zajmova.

Praktični vodić za praćenje troškova

Zapišite sve prihode

Na početku mjeseca zapišite koliko novca očekujete da ćeš imati (plata, honorari, drugi prihodi).

Kategorizacija troškova

Podijelite svoje troškove u glavne kategorije:

  • Stanovanje (kirija, režije);
  • Hrana i piće;
  • Prijevoz;
  • Zdravlje i lijekovi;
  • Zabava i izlasci;
  • Odjeća i obuća;
  • Ostalo (pokloni, nepredviđeni troškovi…).

Zabilježite svaki trošak

Svaki dan upisujte koliko ste potrošili i u kojoj kategoriji.

Analizirajte na kraju mjeseca

Pregledajte koliko ste potrošili u svakoj kategoriji i uporedite sa svojim planom.

Prilagodite budžet za naeredni mjesec

Ako ste u nekoj kategoriji potrošili više nego što ste planirali, to smanjite u narednom periodu.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...