Ekonomija
SUNOVRAT AUTOMOBILSKOG DIVA: Dobit pala za 37 posto, ali ni to nije sve...
08. Avg. 20250
Kompanija je objavila rezultate za 6 mjeseci - od aprila do septembra.
Ekonomija
05. Nov. 2025
0
Toyota Motor u srijedu je podbacila u ostvarivanju procjena operativne dobiti za kvartal koji je završio u septembru, jer japanski automobilski div snosi najveći teret američkih tarifa.
Ovo su Toyotini rezultati za septembarski kvartal u usporedbi s prosječnim procjenama LSEG-a:
Prihod: 12,38 biliona jena (oko 81 milijarda dolara) u odnosu na 12,18 biliona jena
Operativna dobit: 834 milijarde jena u odnosu na 863,1 milijardu jena
Najveći svjetski proizvođač automobila po obujmu prodaje izvijestio je o padu dobiti od gotovo 28% u odnosu na prethodnu godinu, dok su prihodi porasli za više od 8%.
Kompanija je objavila rezultate za 6 mjeseci - od aprila do septembra - a kvartalne brojke izračunao je CNBC, na temelju izjave kompanije i podataka LSEG-a.
Toyota je revidirala svoju prognozu operativne dobiti za cijelu financijsku godinu koja završava u martu na 3,4 biliona jena, u odnosu na ranije predviđenih 3,2 biliona jena.
„Unatoč utjecaju američkih tarifa, snažna potražnja, podržana konkurentnošću naših proizvoda, dovela je do povećanja obujma prodaje uglavnom u Japanu i Sjevernoj Americi te je proširila profit u lancu vrijednosti“, rekla je Toyota u izvještaju o zaradi.
Kompanija je izjavila da će se nastaviti fokusirati na povećanje obujma prodaje, smanjenje troškova i širenje profita u lancu vrijednosti.
Dobit kompanije pala je drugo tromjesečje zaredom otkako su Sjedinjene Države u aprilu uvele „recipročne“ tarife. Tokio je u julu sklopio trgovinski sporazum s Washingtonom, snizivši tarife na svoj izvoz u SAD na 15% s 25% koliko je prvotno predložio predsjednik Donald Trump. Carine od 15% stupile su na snagu 7. augusta.
Japanske isporuke automobila u SAD zabilježile su oštar pad u smislu vrijednosti, s padom izvoza od 24,2% u septembru, što je nešto manje u usporedbi s padom od 28,4% u augustu.
Po prodaji jedinica, Toyota je nastavila pokazivati snažnu globalnu potražnju. Kompanija je nedavno izvijestila da je prodaja vozila, uključujući luksuzni brend Lexus, dosegla 5,3 miliona u devet mjeseci do septembra, što je porast od 4,7% u odnosu na prethodnu godinu.
Ekonomija
SUNOVRAT AUTOMOBILSKOG DIVA: Dobit pala za 37 posto, ali ni to nije sve...
08. Avg. 20250
Auto
GOTOVO, NEMA VIŠE: Toyota gasi legendarni model, koštao je tek nešto više od...
21. Feb. 20250
Auto
IZNENAĐENJE IZ JAPANA: Toyota radi na automobilu koji će mnoge iznervirati...
25. Nov. 20240
Auto
JAPANCI NAJAVLJUJU REVOLUCIJU NA TRŽIŠTU ELEKTRIČNIH AUTOMOBILA: Nakon ovoga ništa više neće biti isto…
27. Okt. 20230
Zdravlje
OPASNOST PRIJETI: Ukoliko imate ove simptome mogli bi biti u velikim problemima, ali nije sve izgubljeno...
Prije 10 min0
Auto
TEKTONSKE PROMJENE: Dizelaši polako odlaze u povijest, evo šta se događa na europskom tržištu automobila...
Prije 20 min0
Ekonomija
SAD JE SVE JASNO: Evo gdje Naftna industrija Srbije nabavlja naftu...
Prije 31 min0
Mini market
"SJEĆAŠ LI SE SREBRENICE, TOMAŠICE, SARAJEVA...": Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović...
Prije 36 min0
Ekonomija
TEK SLIJEDI POTPUNI HAOS: Osim poskupljenja uskoro i nestašice zbog...
Prije 19h0
Ekonomija
DESILO SE ONO NAJGORE: Šokantan skok cijena goriva...
24. Mar. 20260
Ekonomija
KREĆE PROJEKAT DECENIJE, AMERIKANCI ULAZE U BIH: Vlada FBiH povlači potez bez presedana za Južnu interkonekciju
25. Mar. 20260
Ekonomija
HRVATSKI MEDIJI SAVJETUJU VOZAČE: Pročitajte prije nego krenete po gorivo u BIH
24. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.