ZAKON KOJI JE IZAZVAO HAOS U DRŽAVI: Djeca neće moći u vrtiće bez obavezne vakcinacije

Iako priznaju da je procenat vakcinacije poražavajući i nedopustivo nizak, iz Udruženja Roditelji za to krive nadležne

  • Zdravlje

  • 06. Feb. 2026  

  • 0

Dok UNICEF ne podržava novi zakon koji uslovljava pristup djeteta vrtiću vakcinacijom, institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda smatra da država ima pravo da propiše mjere koje će dati bolje rezultate u zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Iz Udruženja Roditelji u Crnoj Gori protive se novim uredbama koje, kako su nam kazali, urušavaju povjerenje u sistem. Pedijatar Nebojša Kavarić ističe da je represivni dio novog zakona opravdan kako bi se zaštitilo zdravlje najmlađih.

Izmjene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koje upis djece u vrtić uslovljavaju obaveznom vakcinacijom, izazvale su brojne reakcije u javnosti.

Iz Kancelarije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda kazali su nam da nijesu bili upoznati sa novim aktom i javnom raspravom, te da zbog toga u njoj nijesu ni učestvovali.

Oslanjajući se na međunarodne standarde i praksu, država ima pravo da propiše mjere kako bi zaštitila zdravlje djece, kazala je našem radiju Milana Bojović iz Kancelarije ombudsmana.

„Ukazujemo da za pitanje obavezne imunizacije i uslovljavanja pohađanja obrazovanja postoji praksa Evropskog suda, i to u predmetu Vavrička protiv Češke, koja ocjenjuje da obavezna vakcinacija djece protiv devet bolesti zadire u pravo na privatni život, ali ne predstavlja kršenje člana osam Konvencije o ljudskim pravima, kada je riječ o pravu na poštovanje privatnog života. Takođe, veoma je važno naglasiti da se propisane norme mogu provjeravati i putem sudske i ustavno-sudske zaštite“, kazala je ona.

Iako priznaju da je procenat vakcinacije poražavajući i nedopustivo nizak, iz Udruženja Roditelji za to krive nadležne. Kristina Mihajlović ističe da nove odluke urušavaju povjerenje u sistem. Ukazuje na to da se od zdravstvenih radnika često mogu čuti dvosmislene poruke o imunizaciji, što dodatno zbunjuje i plaši roditelje.

Jasno poručuju da se upis u vrtiće ne smije uslovljavati vakcinacijom. Mihajlović osporava i način usvajanja zakona.

„Vrlo interesantne metode pripreme zakona, organizacije javne rasprave – kažu da nije stigao nijedan komentar i da niko nije došao na javnu raspravu. Kako će neko da zna za to kada se do te informacije nije moglo ni doći? Logično je da niko nije mogao ni da dođe, niti da pošalje bilo kakve komentare, a onda da povuku taj predlog zakona i da ga preko poslanika ubace po hitnom postupku u parlament i praktično na samom kraju godine usvoje“, kazala je ona.

Pedijatar Nebojša Kavarić, ipak, vjeruje da novi zakon može unaprijediti zdravlje djece.

„Uvjereni smo da je i represivni dio u novim zakonskim rješenjima donesen isključivo iz preventivnih razloga, da bi stavio do znanja koliko je ozbiljan problem koji pad imunizacije može da proizvede u vidu epidemija, obolijevanja i smrtnih ishoda“, kazao je Kavarić.

Iz UNICEF-a, koji nijesu podržali novi zakon, poručuju da se djeci ne smije uskraćivati pristup predškolskom obrazovanju zbog odluke roditelja, te da takva rješenja dovode do dvostrukog kažnjavanja najmlađih.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...