Svijet
TRGOVINSKI RAT U ZATIŠJU: Zašto je Trump popustio Kini; Xi ima asa u rukavu
19. Avg. 20250
Američki i kineski visoki ekonomski zvaničnici započeli su danas novi krug pregovora u Parizu kako bi riješili nedostatke u trgovinskom primirju i pripremili sastanak na vrhu američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegovog kineskog kolege Xi Jinpinga u Pekingu krajem marta.
Svijet
15. Mar. 2026
0
Očekuje se da će se razgovori, predvođeni američkim ministrom finansija Scottom Bessentom i kineskim potpredsjednikom vlade He Lifengom, usmjeriti na američke carine, prodaju kineskih rijetkih zemnih minerala američkim kupcima, američka ograničenja na izvoz visoke tehnologije i kineski uvoz američkih poljoprivrednih proizvoda.
Dvije strane su započele pregovore jutros u sjedištu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u Parizu, potvrdio je zvaničnik američkog ministarstva finansija. Kina nije članica ovog kluba koji čini 38 najbogatijih demokratija, te sebe i dalje smatra zemljom u razvoju.
Američki trgovinski predstavnik (USTR) Jamieson Greer također će se pridružiti pregovorima koji predstavljaju nastavak niza prošlogodišnjih sastanaka održanih u evropskim gradovima s ciljem smirivanja tenzija koje su prijetile gotovo potpunim urušavanjem trgovine između dva najveća svjetska ekonomije.
Analitičari koji proučavaju američko-kinesku trgovinu smatraju da su izgledi za značajnije pomake u Parizu ili na summitu u Pekingu ograničeni, s obzirom na malo vremena za pripremu i činjenicu da je pažnja Washingtona usmjerena na američko-izraelski rat u Iranu.
"Mislim da obje strane imaju minimalan cilj da održe sastanak, čime se na neki način čuva trenutna situacija i izbjegava prekid veza i ponovna eskalacija napetosti", kazao je Scott Kennedy, stručnjak za kinesku ekonomiju u washingtonskom Centru za strateške i međunarodne studije.
Trump će možda željeti da se iz Pekinga vrati s velikim kineskim obećanjima o narudžbi novih zrakoplova Boeing i kupovini američkog tečnog prirodnog gasa (LNG) i soje. Međutim, da bi to dobio, možda će morati ponuditi određene ustupke u vezi s američkim ograničenjima izvoza, dodao je Kennedy.
Vjerovatno će doći do summita koji "površno ukazuje na napredak, ali zapravo ostavlja stvari onakvima kakve su bile posljednja četiri mjeseca", smatra Kennedy.
Trump i Xi bi se potencijalno mogli sastati još tri puta ove godine, uključujući summit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u novembru u Kini, te sastanak grupe G20 u decembru, što bi moglo dovesti do konkretnijeg napretka.
Američko-izraelski rat protiv Irana vjerovatno će biti jedna od tema pregovora u Parizu, naročito u pogledu rasta cijena nafte i zatvaranja Hormuškog tjesnaca, preko kojeg Kina dobija 45 posto svoje nafte.
Bessent je kasno u četvrtak najavio 30-dnevno ukidanje sankcija na rusku naftu kako bi se omogućila prodaja energenata zadržanih u tankerima na moru i povećala opskrba tržišta.
Trump je u subotu pozvao druge zemlje da pomognu u zaštiti brodova u Hormuškom tjesnacu nakon što je Washington bombardovao vojne ciljeve na iranskom otoku Hargu, ključnom čvorištu za transport nafte, nakon čega je Iran zaprijetio odmazdom.
"Smislen" napredak u američko-kineskoj ekonomskoj saradnji mogao bi vratiti povjerenje u sve krhkiju globalnu ekonomiju, objavila je kineska državna novinska agencija Xinhua u nedjelju.
Ekonomija
SAD JE SVE JASNO: Evo gdje Naftna industrija Srbije nabavlja naftu...
Prije 18 min0
Mini market
"SJEĆAŠ LI SE SREBRENICE, TOMAŠICE, SARAJEVA...": Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović...
Prije 23 min0
Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 50 min0
Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 1h0
Svijet
ANALIZA IGORA TABAKA: Dobro pogledajte tačno vrijeme objave ‘povlačenja‘ Donalda Trumpa, ovo nije...
23. Mar. 20260
Svijet
UN IZGLASAO HISTORIJSKU REZOLUCIJU: 3 zemlje bile protiv, među njima Izrael i Amerika
Prije 11h0
Svijet
HAOS U IRANU: Policija hapsi stotine osoba pod optužbama za...
24. Mar. 20260
Svijet
IZDALI OZBILJNO UPOZORENJE: Nijedna zemlja neće biti pošteđena, slijedi katastrofa...
23. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.