BIVŠI SARAJEVSKI REŽISER: Emir Kusturica snima novi film, prema motivima romana preminulog ruskog pisca...

Službeni naslov filma na engleskom jeziku još nije objavljen, a radni prijevodi glase „The Lady of Čurug” ili „The Woman of Čurug”.

  • Kultura

  • 16. Jun. 2026  

  • 0

Emir Kusturica, srbijanski režiser, započeo je 10. juna 2026. godine snimanje novog igranog filma pod naslovom „Čuružanka”. Riječ je o samostalnoj srbijankskoj produkciji koja nastaje prema motivima romana „Posljednji rok” preminuloga ruskog pisca Valentina Rasputina (1937.–2015.). Snimanje će trajati do kraja oktobra 2026. godine, a većina filmskih setova smještena je u gradiću Čurugu na sjeveru Srbije, objavio je Film New Europe.

„U ovom filmu prikazana je slika jedne srpske porodice koja se nikada neće raspasti. Međutim, ono što se tamo događa direktno je povezano sa vremenom u kojem živimo, a svi izazovi i sve što se događa u našem okruženju zapravo se spajaju negdje u toj bajkovitoj kući. Mislim da je riječ o ljubavi, koja u toj porodici nije verbalno izražena, ali je glavni temelj ovog filma”, izjavio je Kusturica na konferenciji za medije održanoj u Čurugu 9. juna 2026. godine.

Službeni naslov filma na engleskom jeziku još nije objavljen, a radni prijevodi glase „The Lady of Čurug” ili „The Woman of Čurug”.

Kusturica potpisuje scenarij u suradnji s mladim scenaristom Davidom Jakovljevićem, autorom scenarija za zapažene filmove „Usekovanje” iz 2022. i „Jorgovani” iz 2024. godine, koje je režirao Siniša Cvetić u produkciji Košutnjak filma.

„Razlika između scenarija i onoga što je napisano u romanu zapravo je jedan nivo emancipacije koja je uvedena kroz lik Ane, koju glumi Vesna Trivalić. U romanu je ona žena koja nekontrolirano rađa devetero djece, a ovdje je učiteljica koja tu porodicu drži u svojevrsnom obrazovnom tonu. No ono što je važno, univerzalnost Čehovljeve percepcije ovdje je vrlo lako prevedena na srpski jezik. Moram istaknuti da su dijalozi uglavnom djelo Davida Jakovljevića, koji ima neobičan osjećaj za melodiju srpskog jezika te je pridonio tome da ovaj tekst, koji je izvorno potekao iz jedne južne ukrajinske pokrajine za vrijeme Sovjetskog Saveza i koji je mnogo hladniji i otuđeniji, sada postane topliji”, pojasnio je Kusturica glumačke i tekstualne izmjene u odnosu na književni predložak.

U glumačkoj postavi filma nalaze se još i Jovana Gavrilović, Vahid Džanković, Tamara Dragićević, Andrija Milošević, Tamara Krcunović, Anđelija Mandić, Predrag Miki Manojlović, Milan Marić, Andrija Kuzmanović, Jelisaveta Seka Sablić, Isidora Janković, Milan Vasić te Slaviša Čurović.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...