Jeste li znali
OBMANE S DRUGE STRANE DRINE: Ratni zločinac Ratko Mladić godinama je mirno živio u Srbiji, ovo su dokazi da nije izgubio pamćenje i da mu je javljeno da se sprema hapšenje...
25. Maj 20250
„Slobodna Bosna“ nastavlja serijal iz povijesti.
Jeste li znali
02. Feb. 2023
1
Naša današnja priča vraća vas u 2006. godinu,u vrijeme kada je Vojska Srbije i Crne Gore priznala da je pružala zaštitu odbjeglom ratnom zločincu Ratku Mladiću. Naime, načelnik Vojno sigurnosne agencije (VBA) Vojske SCG Svetko Kovač na sjednici vrhovnog vijeća odbrane SCG u Beogradu podnio je izvještaj u kojem se navodi da je Ratko Mladić povremeno boravio u vojnim objektima sve do juna 2002. godine.
Nakon što je protiv njega MUP Srbije izdao tjeralicu, skrivanje Mladića izvan vojnih objekata preuzeo je dio penzionisanih pripadnika Vojske Republike Srpske, uz pomoć penzionisanih pripadnika tadašnje Vojske Jugoslavije i civila, navodi se u istom izvještaju koji je na sjednici vrhovnog vijeća odbrane SCG proglašen državnom tajnom.
"U cilju utvrđivanja činjenica pruža li neko od pripadnika Vojske SCG podršku ili je u kontaktu s haškim optuženicima, VBA je poduzimala i poduzima intenzivne mjere prema više osoba iz vojske, a na osnovu odluka nadležnih sudova", stoji u saopćenju za javnost objavljenom nakon sjednice vijeća.
Utvrđeno je također da su dvojica pripadnika Vojske SCG imali punomoć za podizanje penzije Ratka Mladića, ali je ona iskorištena samo jednom, u augustu 2002. godine. Svu ostalu penziju podigla je Mladićeva porodica, navodi se u izvještaju.
Vrhovno vijeće odbrane je odlukom obavezalo ministarstvo odbrane da "nastavi i intenzivira svoje aktivnosti na punoj saradnji s Haaškim sudom, u saradnji s obavještajno-sigurnosnim službama izvan vojske i stranim obavještajno-sigurnosnim strukturama", kaže se u saopćenju.
Također je naloženo da nadležna tijela utvrde odgovornost za bivše profesionalne vojne osobe iz Vojske SCG koje su pomagale u skrivanju i bijegu zločinca Ratka Mladića.
Na sjednici vijeća bili su predsjednik SCG Svetozar Marović, predsjednik Srbije Boris Tadić i predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, ministar odbrane SCG i njegov zamjenik Zoran Stanković i Vukašin Maraš, te načelnik Generalštaba Vojske SCG Ljubiša Jokić i načelnik VBA Svetko Kovač.
Petnaest godina kasnije, Ratku Mladiću je potvrđena prvostepena presuda doživotnog zatvora, kao i kvalifikacija genocida u Srebrenici.
(SB)
Jeste li znali
OBMANE S DRUGE STRANE DRINE: Ratni zločinac Ratko Mladić godinama je mirno živio u Srbiji, ovo su dokazi da nije izgubio pamćenje i da mu je javljeno da se sprema hapšenje...
25. Maj 20250
Mini market
GORE DRUŠTVENE MREŽE: Burne reakcije nakon što se Milorad Dodik „zabrinuo“ za ratnog zločinca Ratka Mladića...
10. Apr. 20250
Jeste li znali
PRESRETNUTI RAZGOVORI SU DOKAZ: Milošević je pomno planirao rat u BiH, poslušajte ključne rečenice razgovora s ratnim zločincem Mladićem…
01. Apr. 20250
Regija
KAKO JE MILANOVIĆEV "NAJBOLJI PRIJATELJ" PUCAO ZOLJOM NA RATKA MLADIĆA: Stjepana Mesića nije zaboravio
08. Mar. 20250
Vijesti
EMRIĆ TRAŽI IZMJENE ZAKONA O SIPA-i: Ko su mogući nasljednici Ćuluma?
Prije 22 min0
Regija
VUČIĆ BI DA PIŠE KNJIGU DOK MU ZEMLJA GORI: Oglasio se i UN, veliki sukob građana i policije (VIDEO)
Prije 34 min0
Sjećanje
AUTENTIČNI I RIJETKO VIĐENI SNIMCI: Prvi svjedoci genocida - sirovi glasovi istine dok je svijet još šutio (VIDEO)
Prije 44 min0
Ekonomija
IZNENAĐENJA ZA PRVIH 1.000 KUPACA: Sarajevo danas dobija prvu H&M prodavnicu
Prije 48 min0
Jeste li znali
NOVO OTKRIĆE NAUČNIKA SVE ĆE UZDRMATI: Trebala je biti zdravija opcija, ali još je ŠTETNIJA
30. Jun. 20251
Jeste li znali
PRVI DAN JULA KOJI JE ZAUVIJEK PROMIJENIO JUGOSLAVIJU: Bio je prvi do Tita, a onda se za jedan dan sve promijenilo...
01. Jul. 20250
Jeste li znali
STRES I ANKSIOZNOST MNOGIMA SU "SAPUTNICI": Ovo pravilo od 8 sekundi moglo bi vam promijeniti život
01. Jul. 20250
Jeste li znali
PREVIŠE ILI PREMALO, PRLJAVO ILI ZAČEPLJENO: Ako vam mašina za suđe ne pere čaše dobro, možda je ovo problem
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.