KAD VAS STISNE NEUGODNA GRLOBOLJA: Izbjegnite odlazak doktoru, ovi trikovi pomažu u većini slučajeva…

Šta biste trebali konzumirati kako biste ublažili iritaciju, a što biste trebali izbjegavati?

  • Zdravlje

  • 29. Okt. 2024  

  • 0

Ukoliko imate upalu grla, nelagoda može otežati jedenje i pijenje. Šta biste trebali konzumirati kako biste ublažili iritaciju, a što biste trebali izbjegavati?

Hrana i pića koja treba konzumirati kod upale grla

Mekana hrana koja se lako guta obično je najbolji izbor kad vas boli grlo, jer smanjuje daljnju iritaciju. Tople juhe, čaj s limunom i ispiranje grla toplom slanom vodom također mogu donijeti olakšanje.

Evo nekoliko preporučenih opcija:

topla tjestenina, poput makarona sa sirom

topla zobena kaša ili kuhana žitarica

žele deserti

obični jogurt ili jogurt s pireom od voća

kuhano povrće

smoothieji od voća ili povrća

pire krompir

juhe na bazi vrhnja i temeljci

mlijeko

nekiseli sokovi, poput soka od jabuke ili grožđa

kajgana ili kuhana jaja

Hrana i pića koja treba izbjegavati kod upale grla

Određena hrana može pogoršati upalu grla ili biti teška za gutanje.

Izbjegavajte sljedeće:

krekeri i hrskavi kruh

ljuti začini i umaci

gazirana pića

vrlo vruća hrana i pića

alkohol

suhe grickalice poput čipsa ili kokica

sirovo povrće

kiselo voće poput naranči, limuna, paradajza i njihovih sokova.

Mliječni proizvodi također mogu dovesti do stvaranja više sluzi, što vas može potaknuti na češće čišćenje grla i moglo bi dodatno iritirati grlo.

Kako liječiti upalu grla?

Jedan od najjednostavnijih načina za ublažavanje upale grla je ispiranje toplom slanom vodom. Pomiješajte kašiku soli u 250 ml tople vode, promiješajte i ispirite grlo bez gutanja. To može pomoći u smanjenju nelagode.

Biljni lijekovi poput sprejeva za grlo, pastila ili čajeva koji sadrže korijen sladića ili kozokrvinu također mogu pružiti olakšanje. Međutim, pripazite na moguće nuspojave ili interakcije s lijekovima, osobito ako ste trudni. Uvijek se posavjetujte s liječnikom prije korištenja biljnih pripravaka.

Rješenja koja se mogu kupiti bez recepta, poput pastila za grlo ili acetaminofena (paracetamola), mogu pomoći u ublažavanju boli. Pazite da slijedite upute o doziranju na pakiranju. Ako kućni lijekovi ne pružaju dugotrajno olakšanje, obratite se liječniku za lijekove na recept.

Kada posjetiti liječnika?

Ako se vaša upala grla ne poboljša ili je popraćena visokom temperaturom ili otečenim žlijezdama, vrijeme je da posjetite liječnika. Većinu upala grla uzrokuju virusne infekcije poput prehlade ili gripe, ali bakterijske infekcije, poput streptokokne upale grla, mogu zahtijevati antibiotike.

Faktori iz okoliša poput alergija, dima ili suhog zraka također mogu dovesti do upale grla. Ako vam se simptomi pogoršaju ili ako osjetite poteškoće pri gutanju, osip ili neobjašnjivu bol, obratite se liječniku. Upala grla koja traje duće od 7 dana možda zahtijeva daljnje pretrage.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...