Zdravlje
ZNAČAJNO OTKRIĆE: Ovih 13 lijekova i dodataka prehrani potencijalno mogu usporiti starenje mozga...
14. Mar. 20250
Proučavanje biologije specifične za žene povijesno je nedovoljno zastupljeno u znanosti i medicini, ali je bitno i brzo se širi, zaključili su autori studije.
Zdravlje
11. Mar. 2025
0
Nedavno istraživanje otkrilo je da prethodno neaktivni X kromosomi u ženskom mozgu mogu postati aktivni s godinama, što potencijalno utječe na kognitivnu dugovječnost kod žena. Taj fenomen, primijećen, i kod miševa i kod ljudi, mogao bi objasniti zašto ženke doživljavaju sporije kognitivno opadanje i dulji životni vijek od mužjaka.
U tipičnom procesu starenja, žene imaju mozak koji izgleda mlađe, s manje kognitivnih nedostataka u usporedbi s muškarcima. Ovi rezultati pokazuju da se tihi X kromosom kod žena zapravo ponovno budi kasno u životu, vjerovatno pomažući usporavanju kognitivnog pada, objašnjava neurologinja Dena Dubal sa Univerziteta Kalifornija u San Franciscu (UCSF) i jedna od autorica istraživanja koje je objavljeno u časopisu Science Advances.
Kromosom X predstavlja oko 5 posto ljudskog genoma, ali ostaje nedovoljno istražen u kontekstu starenja, kažu Dubal i njezini kolege s UCSF-a, predvođeni neurologinjom Margaret Gadek. Dok ženke sisavaca nasljeđuju dva X kromosoma, obično je samo jedan aktivan u svakoj stanici. Međutim, neki geni izbjegnu inaktivaciju i čini se da se njihova ekspresija povećava s godinama.
Kako bi istražili, autori nadvedenog istraživanja su analizirali moždane stanice hipokampusa kod ženki miševa, uspoređujući dva soja glodavaca, Mus musculus i M. castaneus. RNK sekvenciranje 40.000 stanica hipokampusa otkrilo je da je između 3 i 7 posto gena na neaktivnom X kromosomu izbjeglo utišavanje, osobito u starijim mozgovima. Najviše su pogođeni neuroni nazubljenog girusa i oligodendrociti, bitni za pamćenje i neuralnu povezanost.
Podaci dobiveni u istraživanju na ljudima potvrdili su te nalaze. Paralelno s miševima, starije žene pokazale su povećanu ekspresiju PLP1 u parahipokampusu, u usporedbi sa starijim muškarcima, pističu autori istraživanja. Gen PLP1, koji utječe na izolaciju i signalizaciju neurona, poboljšao je kognitivnu funkciju kada je eksprimiran u starijim ženkama miševa.
Proučavanje biologije specifične za žene povijesno je nedovoljno zastupljeno u znanosti i medicini, ali je bitno i brzo se širi, zaključili su autori studije.
Zdravlje
ZNAČAJNO OTKRIĆE: Ovih 13 lijekova i dodataka prehrani potencijalno mogu usporiti starenje mozga...
14. Mar. 20250
Zdravlje
ŽENE BI MOGLE BITI IZLOŽENE VELIKOM RIZIKU: Zabrinjavajuće razine olova i arsena pronađene u…
11. Jul. 20240
Zdravlje
NOVA NADA ZA NAJTEŽE PACIJENTE: Njemački stručnjaci testiraju novu vrstu terapije za oboljele od raka…
11. Jan. 20240
Jeste li znali
NEOČEKIVANO OTKRIĆE MIJENJA SVE: Znanstvenici pronašli drevni put star 24.000 godina, vodio je prema…
24. Dec. 20230
Ekonomija
TEŠKE MAŠINE NA TERENU: Uskoro novi kilometri na Koridoru 5C, pogledajte kadrove iz zraka...
Prije 21 min0
Društvo
CRNE PROGNOZE POZNATOG DEMOGRAFA: Hrvati iz Bosne i Hercegovine čine 40 posto svih Hrvata u Hrvatskoj, ali nema ih više da popune...
Prije 33 min0
Vijesti
VANREDNO, U SARAJEVU: Vijeće ministara Bosne i Hercegovine razmatra stanje u...
Prije 36 min0
Mini market
"JOŠ MALO I VOJKOVIĆI...": Burna rasprava na društvenim mrežama, Nenad Stevandić izgubio živce...
Prije 47 min0
Zdravlje
NEVJEROVATNO OTKRIĆE: Skriveni spoj iz dvije domaće biljke mogao bi olakšati borbu protiv teške bolesti...
19. Mar. 20250
Zdravlje
PET GODINA JE PROŠLO OD PANDEMIJE: Jedna od 10 osoba nije sigurna ima li...
Prije 10h0
Zdravlje
NOVO OTKRIĆE: Znanstvenici otkrili nove varijante koronavirusa u šišmišima, jedna od njih slična je opasnom...
18. Mar. 20250
Zdravlje
ALARMANTNO: Raste broj djece oboljele od ospica, u prošloj godini zabilježeno je...
17. Mar. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.