AMERIKANCI POKAZALI ZUBE I RAZORNU SNAGU: Potop broda izazvao paniku

U Pekingu bijesni

  • Svijet

  • 24. Jul. 2025  

  • 0

Američka vojska uspješno je ispalila svoj novi lanser srednjeg dometa MRC Typhon koristeći raketu Standard Missile 6 (SM-6), čime je "po prvi put pogođen i potopljen pomorski cilj lansiranjem unutar zapadnog Pacifika".

Riječ je o pokušaju izvršenom tokom vježbe Talisman Sabre 2025 u sjevernoj Australiji, na Bradshaw poligonu, koji "simbolizira historijsko pomicanje granica američkih kopnenih raketnih sposobnosti".

Takva demonstracija, kako ističe pukovnik Wade Germann, zapovjednik 3. združenog zborišta (3MDTF), "potvrdila je sposobnost američke vojske za precizno napadanje pomorskih ciljeva s kopnene platforme, zahvaljujući integraciji komande i kontrole između američkih i australskih snaga". Typhon je pritom "uspješno lansirao raketu SM-6 i pogodio neimenovani ciljani brod, koji je potonuo", prenosi Dnevno.hr.

Foto: Pexeles

Žestoka reakcija Pekinga

Ovaj potez Washington definira kao "ključnu stratešku sposobnost", no "nije izostala žestoka reakcija Pekinga". Kina je ponovno upozorila da američko raspoređivanje MRC sistema može "vratiti sat unatrag" i "narušiti stabilnost u regiji".

Kritike su se "intenzivirale još nakon američkog povlačenja iz INF sporazuma 2019., potaknutog navodnim ruskim kršenjima", što je "otvorilo prostor razvoju ofanzivnih kopnenih sistema poput Typhona".

Kineski dužnosnici "redovito poručuju da se radi o nepotrebnom provociranju i opasnom unipolarnom avanturizmu" koji "povećava rizik od direktnih sukoba u Aziji".

Foto: Wiki

Čedo Lockheed Martina

Sam Typhon, službeno poznat kao Strategic Mid-Range Fires System, "razvijen je pod okriljem firme Lockheed Martin, unutar američkog programa Long-Range Precision Fires (LRPF)". Sistem može koristiti rakete SM-6 i Tomahawk s dometom između 1.500 i 1.800 kilometara.

"Mobilna lanser-platforma omogućuje brzo premještanje i skriveno djelovanje", čineći ga "idealnim za djelovanje u otočnim i udaljenim regijama Indo-Pacifika".

Ova najnovija demonstracija sposobnosti dolazi u trenutku kad američka vojska "sve više insistira na tzv. multidomenskim operacijama u kojima različite grane oružanih snaga (kopno, more, zrak, cyber) djeluju u sinergiji".

Foto: Pexeles

Hiljade i hiljade vojnika

Vježba Talisman Sabre 2025, u sklopu koje je Typhon i testiran, "okupila je više od 35.000 vojnika iz 19 država, uključujući Australiju, Japan, Južnu Koreju, Novi Zeland, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kanadu".

Time se "ne šalje samo tehnička poruka, već i jasna politička": "Indo-Pacifik ostaje glavni strateški fokus SAD-a i njegovih saveznika".

Istovremeno, "Pentagon već razmatra stalna ili rotacijska raspoređivanja Typhon sistema na ključnim geostrateškim tačkama poput Filipina, Guama, pa čak i Japana". Zabilježeni su i "preliminarni kontakti s evropskim partnerima, uključujući Njemačku", što "pokazuje da američki vojno-raketni luk ima globalne ambicije".

Ovaj prvi "kopneni napad na more izvan američkog kontinenta" "snažan je signal sposobnosti globalne projekcije sile, povezanosti s partnerima (osobito Australijom) i strateškog pomaka prema novom balansu snaga u Indo-Pacifiku".

Istovremeno, "izaziva ozbiljno protivljenje Kine i doprinosi novoj fazi vojno-političke igre s dalekosežnim posljedicama za regionalnu i globalnu sigurnost".

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...