Estrada
SNIMA SE FILM O SAŠI POPOVIĆU: Poznato kada će biti premijerno prikazan
27. Okt. 20250
Ceremonija dodjele Evropskih filmskih nagrada bit će održana u večeras u Berlinu.
Kultura
17. Jan. 2026
0
Dokumentarac sastavljen od davno zaboravljenih snimaka iz Pojasa Gaze, snimljenih prije više od dvije decenije, dobio je dvije nominacije za najprestižnije evropske filmske nagrade, prenosi Euronews.
Film ponovo skreće pažnju na svakodnevni život u Gazi tokom druge Intifade.
„S Hasanom u Gazi“, u režiji palestinskog filmskog stvaraoca Kamala Aljafarija, nominovan je za najbolji evropski dokumentarni film i najbolji evropski film na dodjeli Evropskih filmskih nagrada, koja će se održati 17. januara u Berlinu.
Film je zasnovan na materijalu koji je Aljafari snimio 2001. godine, dok je putovao kroz Gazu u potrazi za bivšim političkim zatvorenikom koji je nestao krajem 1980-ih.
U pratnji lokalnog vodiča Hasana, putovao je od sjevera do juga Pojasa Gaze, bilježeći prizore s ulica i pijaca, susrete na moru te razgovore sa stanovnicima.
Aljafari je naveo da u trenutku snimanja nije imao namjeru napraviti film. Nakon povratka na studije u Kelnu, u Njemačkoj, snimke pohranjene na tri MiniDV kasete godinama nije pregledao.
Kasete su slučajno ponovo otkrivene u julu prošle godine.
Nakon ponovnog otkrivanja snimaka, Aljafari je odlučio da ih objedini u dokumentarac bez rezanja ili preoblikovanja originalnog materijala.
Film je opisao kao svjedočanstvo o ljudima i mjestima koja u mnogim slučajevima više ne postoje.
Dokumentarac nudi nefiltriran pogled na život u Gazi 2001. godine, prikazujući stroga ograničenja kretanja i posljedice izraelskog bombardovanja i nasilja tokom ustanka.
Snimci bilježe svakodnevne trenutke rada, putovanja i razgovore u uslovima vojne okupacije.
Film „S Hasanom u Gazi“ premijerno je prikazan u avgustu na Filmskom festivalu u Locarnu, gdje je osvojio nagradu Europa Cinemas Label, prenosi AA.
Također je dobio Specijalnu nagradu žirija na 14. Festivalu inovativnog filma u Atini.
Aljafari, koji živi i radi između Berlina i Pariza, do sada je snimio 12 kratkih i dugometražnih dokumentarnih filmova.
Ceremonija dodjele Evropskih filmskih nagrada bit će održana u večeras u Berlinu, gdje će biti proglašeni pobjednici u više kategorija.
Zdravlje
OPASNOST PRIJETI: Ukoliko imate ove simptome mogli bi biti u velikim problemima, ali nije sve izgubljeno...
Prije 4 min0
Auto
TEKTONSKE PROMJENE: Dizelaši polako odlaze u povijest, evo šta se događa na europskom tržištu automobila...
Prije 14 min0
Ekonomija
SAD JE SVE JASNO: Evo gdje Naftna industrija Srbije nabavlja naftu...
Prije 25 min0
Mini market
"SJEĆAŠ LI SE SREBRENICE, TOMAŠICE, SARAJEVA...": Burne reakcije nakon istupa Željke Cvijanović...
Prije 30 min0
Kultura
TUŽNE VIJESTI IZ SRBIJE: Preminuo poznati glumac i režiser, bio je prvak drame...
23. Mar. 20260
Kultura
DVIJE GODINE BEZ SIDRANA: Kćerka Miranda, Stojić i Kenović o pjesniku čije izreke žive u narodu, a Sarajevo ga i danas sreće na svakom ćošku (VIDEO)
24. Mar. 20261
Kultura
TIJAN SILA POTRESAO AUSTRIJU: Roman o opsadi Sarajeva stigao na pozornicu u Linzu – redateljica Ostertag napravila remek-djelo
23. Mar. 20260
Kultura
KOLUMNA SVETISLAVA BASARE: Fenomenologija Hrama Svetog Save
23. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.