Mini market
HISTORIČAR HRVOJE KLASIĆ: Šešeljev i Vučićev odnos prema onome što se događalo 1990-ih ostao je isti
Prije 22 min0
U skladu s novo uspostavljenim obrascima i kriterijima NDH je, kako je to objasnio Tuđman, prestala biti “samo puka kvislinška tvorba i fašistički zločin”, ustaše su postali hrvatski nacionalni junaci, a slom ustaškog režima počeo se obilježavati
Regija
17. Avg. 2024 17. Avg. 2024
1
Piše: Hrvoje KLASIĆ (24sata)
S vremena na vrijeme u Hrvatskoj na naplatu dođe način suočavanja s prošlošću uspostavljen 1990-ih. Trebale su to biti nulte godine hrvatske demokracije, otvorenog društva, pluralizma ideja i mišljenja. Novi svijet koji smo stvarali trebao je biti antipod starom kojeg smo rušili. Nažalost ta tranzicija pokazala se kao (pre)tvrd orah. Izgradnja države, s nacijom kao najvažnijom kategorijom, pretpostavljena je izgradnji društva s građaninom kao nositeljem promjena. Taj koncept najprije su prihvatili i, pokazat će se s pogubnim posljedicama, njime počeli eksperimentirati Srbi, da bi ga vrlo brzo objeručke prihvatili i Hrvati. Atmosfera u kojoj internacionalizam postaje nepoželjna a nacionalizam prihvatljiva i dominantna kategorija pri gledanju u budućnost pokazat će se presudnom i za način promatranja i tumačenja prošlosti. Posebno kada je u pitanju najkontroverznije i najtraumatičnije razdoblje hrvatske povijesti, ono iz Drugog svjetskog rata.
U skladu s novo uspostavljenim obrascima i kriterijima NDH je, kako je to objasnio Tuđman, prestala biti “samo puka kvislinška tvorba i fašistički zločin”, ustaše su postali hrvatski nacionalni junaci, a slom ustaškog režima počeo se obilježavati kao jedna od najvećih nacionalnih tragedija. To što je ta država ipak prvenstveno nastala kao kvislinška tvorba, što nije bila nezavisna nego vojna, politička i ekonomska kolonija Hitlera i Mussolinija, i to što je ustaški režim od uspostave do propasti bio fašistički, zločinački i genocidan, postalo je manje bitno ili čak nebitno.
Čak su ustaše počele dobivati aureolu hrabrih i sposobnih boraca iako takvo tumačenje ponajprije demantiraju povijesne činjenice. Vojne sposobnosti “hrabrih” ustaša već su u ljeto 1941. dobro procijenili Nijemci i Talijani pa su zato umjesto prebacivanja svojih trupa na druga europska bojišta upravo ono balkansko morali pojačati dodatnim snagama. Uostalom, pa zar stvarno onima koji danas pjevaju o “hrabroj” Crnoj legiji i velikim vojskovođama Juri i Bobanu nije čudno da sve najveće vojne operacije protiv partizanskog pokreta na teritoriju NDH (Kozara, Neretva, Sutjeska, Drvar…) vode Nijemci i Talijani, a da su im ustaše (i četnici) tek pomoćne jedinice. I tako, normalizacija nenormalnog započeta 1990-ih traje do danas.
Osim što pokazuje da u Hrvatskoj i dalje postoje oni kojima nacionalistički (i vjerski) uvjetovano masovno ubijanje nevinih civila ne predstavlja nikakav problem, ta normalizacija ukazuje i na svojevrsnu šizofreniju hrvatskog društva. Jer, dobar dio onih koji dio dana izvikuju ustaške pozdrave i pjevaju ustaške pjesme drugi dio dana provedu u imitiranju beogradskog slenga kojeg su naučili gledajući srpske filmove i serije, ili u pjevanju pjesama srpskih pjevača od kojih neki ne skrivaju svoj (srpski) nacionalizam. Ukazuje naravno i na kukavičluk hrvatskih desničara koji su u strahu od kazne u stanju izmišljati floskule tipa “stari hrvatski pozdrav” ili “dvostruke konotacije ZDS”. Naravno, političari (na vlasti) kao i pravosuđe suučesnici su te normalizacije.
Umjesto da veličanje fašističke marionetske NDH, njezinih simbola i ključnih ličnosti, te negiranje genocida počinjenog od strane ustaškog režima, postane kazneno djelo koje ne dopušta različita tumačenja, izostanak političke volje i nedosljednost sudske prakse rezultirali su sramotom koju svjedočimo. Je li “ustašovanje” između ostalog i rezultat mladenačkog bunta, posezanja za “zabranjenim voćem”, vjerojatno jest. Međutim, stav da takvom ponašanju ne treba pridavati značaj, tj. da ne treba širiti “moralnu paniku” smatram duboko pogrešnim. Jer povijest nas uči da svako veličanje ili toleriranje nasilja, nacionalne, vjerske ili rasne diskriminacije nikada ne stane samo na verbalnoj fazi. A ako odlučite graditi društvo u kojemu će mladima danas biti normalno sve gore navedeno, onda s pravom morate biti zabrinuti što će tim mladima u nekim novim okolnostima također biti normalno. Npr. u okolnostima u kojima bi vlast u Europi preuzeli mladi iz francuskog Nacionalnog okupljanja, njemačkog AFD-a, austrijske Slobodarske stranke, talijanske “Braće Italije”, mađarskog Fidesza ili poljskog “Prava i pravde”. A čini mi se da su i najveći utopisti upravo takvu distopiju počeli doživljavati kao vrlo realan scenarij.
Mini market
HISTORIČAR HRVOJE KLASIĆ: Šešeljev i Vučićev odnos prema onome što se događalo 1990-ih ostao je isti
Prije 22 min0
Politika
PROFESOR HRVOJE KLASIĆ ZA „SB“: Zabranjena kolumna u Srbiji –„Za jedne junaci, za druge – naci“
19. Jun. 20250
Regija
HISTORIČAR KLASIĆ NAKON OTKAZIVANJA BAJAGINOG KONCERTA: "Prvi put se sramim što sam Sisčanin"
28. Maj 20250
Politika
„SB“ INTERVJU / PROFESOR HRVOJE KLASIĆ: HDZ-ovci su bili i ostali kukavice, Čović i Dodik imaju isti cilj...
20. Maj 20250
Show
GDJE ŠKOLJKE SKUPA: Evo gdje se kupa i ljetuje glumica Nicole Kidman (FOTO)
Prije 9 min0
Vijesti
IZ SINDIKATA TVRDE: Radnik ViK-a koji je prijavio korupciju Uredu za borbu protiv korupcije KS nezakonito dobio otkaz?
Prije 12 min0
Mini market
HISTORIČAR HRVOJE KLASIĆ: Šešeljev i Vučićev odnos prema onome što se događalo 1990-ih ostao je isti
Prije 22 min0
Društvo
GOVOR MRŽNJE S RAZGLASA ISPRED CRKVE: Ministar Dizdar najavio krivične prijave zbog sinoćnjeg incidenta u Srebrenici
Prije 23 min0
Regija
PLENKOVIĆ I GRLIĆ RADMAN OSVANULI NA PLAKATIMA: "Traže se zbog saučesništva u genocidu"
10. Jul. 20250
Regija
TEOLOG KOJI JE POTRESAO SRBIJU ZBOG GENOCIDA U SREBRENICI: Održao lekciju patrijarhu, Vučiću, studentima…
Prije 18h1
Regija
ADVOKAT IZ HRVATSKE OBJASNIO: "Nema sumnje da je pozdrav 'Za dom spremni' protuustavan"
09. Jul. 20250
Regija
PREDSJEDNICA KOSOVA ŠOKIRALA REGION: "Trump je nedavno spriječio napad Srbije na Kosovo!" (VIDEO)
10. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.