Mini market
KOMENTAR ĐURE KOZARA: "Kako RS-u koji je entitet u suverenoj Bosni i Hercegovini, mogu biti važne sposobnost i opremljenost Vojske Srbije u drugoj državi?"
01. Okt. 20241
Rafali su dvomotorni višenamjenski borbeni avioni četvrte generacije opremljeni naprednim napadno-navigacijskim sistemima, elektronskim radarom novije generacije RBE2 uz visoku integraciju senzora i sistema samozaštite...
Društvo
03. Sep. 2024
0
Piše: Đuro KOZAR (Oslobođenje)
U sklopu prošlotjedne posjete francuske državne delegacije Srbiji potpisan je i ugovor o kupovini 12 novih borbenih aviona Rafala (devet jednosjeda i tri dvosjeda) za potrebe Vojske Srbije, čime ovaj tip mlažnjaka dobija primat na Zapadnom Balkanu i južnije, budući da ih je Hrvatska, također, kupila 12 (rabljenih), a Grčka dvostruko više 24. Cjenovno je dostupniji od vrlo skupih lovaca pete generacije, koji se sada nalaze u upotrebi u SAD-u, nekoliko zemalja NATO-a, Izraelu, Kini i Rusiji. Međutim, u trošak kupovine aviona ne ulazi samo njegova nabavna cijena nego i vrijeme eksploatacije, a riječ je o operativnim troškovima, servisiranju, remontu, budućoj modernizaciji, popravcima, rezervnim dijelovima, količini i vrsti naoružanja, opremi za održavanje. S obzirom na cijenu aviona, još barem toliko će se potrošiti tokom njegove upotrebe. Rabljeni Rafali, nakon generalnog remonta, mogu uspješno letjeti još deset i više godina, a dokazali su se i u ratnim uvjetima u Iraku, Afganistanu, Siriji, Libiji i Maliju.
Hrvatska je francuskoj kompaniji Dassault Group iz Saint-Clouda, u zapadnom dijelu pariškog predgrađa, polovne Rafale platila milijardu i 300 milijuna eura, a prvih šest stiglo je proljetos, još dva dolaze krajem ove godine, a narudžbu će zaključiti četiri modela koja stižu do kraja travnja 2025. - od toga je 10 jednosjeda i dva dvosjeda. Srbiju će novi Rafali koštati dvije milijarde i 700 miliona eura, a na red za isporuku mogla bi doći tek početkom 2028. godine, kad ističe resurs avionima ruske proizvodnje MIG-29, uz malu mogućnost produženja tog roka. Srbiji se očito žuri, da ne dođe u situaciju u kojoj je doskoro bila Hrvatska čiji su MIG-ovi 21 praktički bili pri kraju, tako da im je prvih šest francuskih aviona došlo “pet do 12”. Naravno, preduvjet za uspješno korištenje novih aviona jeste postojanje stručnog kadra, s obzirom na to da je za eskadrilu od 12 letjelica potrebno bar 15 do 22 pilota, ali i na desetine pripadnika tehničke službe.
Rafali su dvomotorni višenamjenski borbeni avioni četvrte generacije opremljeni naprednim napadno-navigacijskim sistemima, elektronskim radarom novije generacije RBE2 uz visoku integraciju senzora i sistema samozaštite, kao i mogućnošću korištenja širokog spektra naoružanja zrak-zrak i zrak-zemlja. U naoružanju se posebno ističu projektili dugog dometa Meteor, koji mogu uništiti ciljeve udaljene i do 150 kilometara. Rafale smatraju i nevidljivim avionima, jer imaju takva krila i konstrukciju koji pomažu da se radarski odraz u određenoj mjeri rasipa i smanji. Njegov sistem za protuelektronsku borbu Spektra otkriva protivničke radare, avione i protuzračna sredstva na tlu i ometa ih, što dodatno pomaže zaštiti i što kasnijem otkrivanju. Rafali očito mijenjaju način ratovanja u zraku, a jedan vojni stručnjak je s tim u vezi kazao: “Gledao sam Rafale uživo na Međunarodnom zrakoplovnom sajmu u Dubaiju, gdje je u letačkom programu sudjelovao svaki dan zanimljivim nastupom. Mene je najviše dojmila njegova brzina valjanja, odnosno okretanja oko uzdužne osi. To bi trebalo vještom i uvježbanom pilotu pomoći da u zračnoj borbi brzo promijeni smjer i iznenadi protivnika”.
Prije tri godine na Vojni aerodrom Batajnica kod Beograda, nakon remonta u Vazduhoplovnom zavodu Baranoviči, u istoimenom gradu u Bjelorusiji, stigla su četiri aviona MIG-29, čime je kompletirana eskadrila lovačke avijacije Vojske Srbije iz sastava 204. zrakoplovne brigade koja sada ima 14 ovih tipova letjelica. Prije ruske agresije na Ukrajinu u Beogradu su najavljivali nabavku novih aviona MIG-31, pa i MIG-35, ali nakon što je Ruska Federacija došla pod sankcije, planovi su se okrenuli prema Kini i Francuskoj. Od francuske kompanije Airbus Srbija je kupila helikoptere vrijedne 105 milijuna eura, dva transportna aviona C-295 od 66 milijuna eura uz još 15 milijuna eura za opremu i obuku pilota, te 18 protuzračnih sistema Mistral sa 50 raketa, ali njihova cijena nije poznata. Mistral je dizajniran za korištenje kako na lansirnim platformama za vozila, površinske brodove i helikoptere, tako i u prenosnoj konfiguraciji, a namijenjen je za gađanje ciljeva na malim visinama (do 3 km), posebno helikoptere i dronove.
Mini market
KOMENTAR ĐURE KOZARA: "Kako RS-u koji je entitet u suverenoj Bosni i Hercegovini, mogu biti važne sposobnost i opremljenost Vojske Srbije u drugoj državi?"
01. Okt. 20241
Mini market
OSVRT ĐURE KOZARA: "Izvjesnost ponovnog obaveznog vojnog roka u Hrvatskoj pojačava kontekst ratnih sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku, a dodatno uvjerava i..."
24. Sep. 20240
Mini market
OSVRT ĐURE KOZARA: “Dužnosnici RS-a tvrde da u vojnoj neutralnosti slijede Srbiju koja se naoružava, ali zašto onda osporavaju moderniziranje Oružanih snaga BiH?”
17. Sep. 20240
Mini market
KOMENTAR ĐURE KOZARA: "Zapadni Balkan ponovo obnavlja utrku u naoružavanju, koliko se u regiji kontroliraju brojno stanje i vrste oružja?"
10. Sep. 20241
Društvo
IMAM MUSTAFIĆ O DIRLJIVOM LJUDSKOM GESTU: "Kada je Božo saznao da je za Jablanicu, odbio je da naplati!"
Prije 2h0
Hronika
IMAM DŽAMIJE U DONJOJ JABLANICI OPISUJE JEZIVE TRENUTKE: "Bili smo se halalili i čekali sudbinu"
Prije 2h0
Sport
VELIKI SKANDAL U SRBIJI: Masovna tuča navijača i policije, sudija sklonio igrače sa terena (VIDEO)
Prije 2h0
Regija
STANJE U PODGORI POVOLJNIJE: Voda se povukla s ulica i iz kuća
Prije 2h0
Društvo
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: Nakon sto je Okružni sud poništio dozvolu za izgradnju hidroelektrane, ministarstvo izdalo novu, slijedi tužba…
04. Okt. 20240
Društvo
PROFESOR KADIĆ DUBOKO RAZOČARAN: "Šokiran sam izvještavanjem Dnevnog avaza. To je KLASIČNA ZLOUPOTREBA!"
03. Okt. 20240
Društvo
OGLASILA SE CIVILNA ZAŠTITA: Zbog velikih bujica i odrona ugroženo je mnogobrojno stanovništvo, IMA ŽRTAVA kao i veliki broj povrijeđenih i nestalih osoba...
04. Okt. 20240
Društvo
POTRESNA ISPOVIJEST VOZAČA KOJI JE PREŽIVIO ODRON U JABLANICI: "Sve se odigralo u nekoliko sekundi, put ispred mene je nestao"
04. Okt. 20240
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.