Ekonomija
STRUČNJAK ZA ENERGETIKU, DAVOR ŠTERN: "Za sad je izbjegnut najgori scenarij, nestašica neće biti"
18. Apr. 20260
Napomenuo je da je potražnja za naftom i dalje velika, a redovita isporuka se zaustavila.
Ekonomija
03. Mar. 2026 03. Mar. 2026
0
Naftni konsultant i bivši hrvatski ministar gospodarstva Davor Štern komentirao je u centralnom Dnevniku HTV-a kako ratni sukob na Bliskom istoku utječe na energetski sektor. "Kod nas još nema problema s opskrbom, ali u svijetu već postoje poteškoće", ustvrdio je.
Napomenuo je da je potražnja za naftom i dalje velika, a redovita isporuka se zaustavila. "Oko 170 tankera trenutačno čeka na ulaz u Hormuz. Nije fizički zatvoren, ali nitko ne želi riskirati", napomenuo je. Objasnio je da su na samom početku reagirale banke, osiguravajuća društva i brodari.
"Uzrok porastu cijena bio je strah za imovinu i brodove, a sada dolazi do nadmetanja cijenama između onih kojima treba nafta i LNG. Ako dođe do dugotrajnog zaustavljanja prometa kroz Hormuški tjesnac, mogla bi nastati nestašica, prvenstveno u jugoistočnoj Aziji", upozorio je.
Na pitanje može li se nafta preusmjeriti nekim drugim rutama i hoće li to utjecati na opskrbu u Europi i svijetu, odgovorio je kako velikih alternativnih pravaca nema.
"Nema puno drugih ruta. Jedina stvarna alternativa je cjevovod preko Saudijske Arabije, kojim bi nafta iz dijela Hormuškog zaljeva putovala više od 700 kilometara kroz pustinju do Crvenog mora", naveo je Štern.
"Međutim, tamo nema velike naftne luke. Osim toga, postoji i pitanje sigurnosti s obzirom na situaciju s Hutima. Za sada nitko ne želi riskirati", dodao je. Osvrnuvši se na vijesti o porastu cijene nafte na burzama, naveo je kako je skok umjereniji nego u nekim prijašnjim krizama.
"Za sada se pokazuje da je put prema gore nezaustavljiv, iako je skok znatno umjereniji nego u ranijim krizama. Povećanje cijena prvenstveno je rezultat osiguravanja fizičkih količina nafte, a ne spekulacija na burzama", naglasio je.
Potvrdio je da će se porast neminovno odraziti i na cijene naftnih derivata.
"Nažalost, porast nije dobra vijest, ali svi smo u istom loncu. Tržište nafte, derivata i ukapljenog plina funkcionira po principu spojenih posuda, gdje nema, tamo se nadoknađuje. Prvo će nestašice osjetiti bogatije zemlje jugoistočne Azije, ali taj će se učinak odraziti i na Mediteran, pa tako i na naše tržište", najavio je.
Govorio je i o tome kako će ovakva situacija utjecati na LNG terminal u Omišlju.
"Naš najveći dobavljač, Amerika, dobit će puno ponuda iz ovog dijela svijeta, gdje nedostaje LNG iz Irana. Tankeri će možda promijeniti smjer, održavat će postojeće ugovore, ali možemo očekivati i cjenovnu utakmicu", kazao je.
"Velika gospodarstva poput Japana, Koreje, Tajvana, Kine i Indije neće dopustiti da im proizvodni kapaciteti stanu zbog nedostatka energije. Potražnja je ogromna i to će utjecati na cijene i opskrbu širom svijeta", zaključio je.
Ekonomija
STRUČNJAK ZA ENERGETIKU, DAVOR ŠTERN: "Za sad je izbjegnut najgori scenarij, nestašica neće biti"
18. Apr. 20260
Svijet
STRUČNJAK ZA ENERGETIKU DAVOR ŠTERN TVRDI: "Zbog nafte bi se mogli sukobiti SAD i Kina, a za Evropu bi bilo logično da je kupuje od Rusije"
16. Apr. 20260
Regija
ENERGETSKI STRUČNJAK O KRIZI NA SVJETSKOM TRŽIŠTU: "Možda ćemo Rusiju morati moliti za naftu i plin"
04. Mar. 20260
Ekonomija
BIVŠI HRVATSKI MINISTAR I DIREKTOR INA-e TVRDI: "Evropa će ekonomski posrnuti zbog odluke da ne uvozi ruski plin"
03. Dec. 20250
Regija
NA KOSOVU UHAPŠENA PETORICA SRBA ZBOG RATNIH ZLOČINA, NJIHOVI ADVOKATI U PANICI: "Pripisuju im kolektivnu krivicu"
Prije 3h0
Rat u zalivu
TRUMP OBJAVIO VELIKI DOGOVOR S IRANOM: "Brodovi svijeta, pokrenite motore. Neka nafta poteče!"
Prije 3h0
Vijesti
FINANSIJSKI SLOM DRŽAVNE TELEVIZIJE: Karamehmedović tvrdi da je BHRT dužan 100 miliona maraka (VIDEO)
Prije 3h0
SP 2026
NEVJEROVATNA IGRA AZIJSKE DRŽAVE: Japanci u finišu šokirali Nizozemsku
Prije 3h0
Ekonomija
TREBA PODRŽATI OVAKVE PRIVREDNE SUBJEKTE: Nikšića oduševio prizor u fabrici u Lukavcu, radnice stigle u dresovima Zmajeva
12. Jun. 20261
Ekonomija
VELIKO POJAČANJE ZA BH. EKONOMIJU: Domaća kompanija planira zapošljavanje čak 500 novih radnika
Prije 17h0
Ekonomija
IMA LI SPASA ZA NAŠEG GIGANTA: Bh. biznismen iz Njemačke kupio Hidrogradnju za 88 miliona KM
13. Jun. 20260
Ekonomija
ZVANIČNO POČELA IZGRADNJA AUTOPUTA BIJELJINA-BRČKO: Kinezi će ga izgraditi za...
12. Jun. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.